Machico - první osídlení na Madeiře

Machico (ostrov Madeira - Portugalsko)
Machico (ostrov Madeira - Portugalsko)

Machico je vůbec první osídlenou částí Madeiry, právě tady totiž Portugalci v roce 1419 zahájili kolonizaci ostrova. Dnes tu žije více než dvacet tisíc lidí (v počtu obyvatel druhé město hned za Funchalem) a kromě několika pěkných architektonických památek tu lze navštívit třeba i poměrně dosti rozlehlou písečnou pláž. Někdejší rybářskou vesnici najdeme na jihovýchodě Madeiry, nachází se tu i nejstarší kostel na celém ostrově. V roce 1425 zde – podle legendy o zamilovaném britském páru, který zde spočinul před pronásledovateli – nechal prý postavit objevitel Zarco Capelu dos Milagres (Kapli zázraků). Další pěknou sakrální památkou je Capela de Sao Roque (tedy Kaple svatého Rocha). Ta měla uchránit místní před morovými ranami už od roku 1489, v osmnáctém století také prošla částečnou rekonstrukcí. Do třetice zmiňme třeba farní kostel, původem z patnáctého století.

Machico (ostrov Madeira - Portugalsko)

Machico nabízí turistům i malou pevnost z osmnáctého století – Forte de Amparo – která měla chránit zdejší rozlehlý přístav. A že zdejší rybáři jsou docela úspěšní – v místních restauracích si můžete dopřát ty nejčerstvější ryby a jiné plody moře, stačí si jen objednat. Být tu příhodnější podmínky pro zemědělství, asi bylo Machico dodnes metropolí Madeiry, ale tuto roli převzalo v šestnáctém století město Funchal. Většina okolí tohoto malebného městečka je sice pokryta lesy, pěstuje se tu ale víno, dobytek nebo brambory, nicméně zdejší výnos dělá zhruba dvacet procent celkové produkce Madeiry.

Machico (ostrov Madeira - Portugalsko)

A kam můžete vyrazit dál? Co takhle výlet ke druhé nejvyšší hoře Madeiry, Pico de Arieiro (1810 metrů nadmořské výšky) nebo se projít kolem zavlažovacích kanálů Nevada? Mimochodem, v Machicu se poprvé, v rámci celého Portugalska, začal hrát fotbal (1875). Pokud již pojedete do Machica, pokrčujte na poloostrov Ponta de São Lourenço, který se zásadně liší od zbytku Madeiry.

Booking.com