Velká Káhira má víc obyvatel než celá naše republika

Káhira (Egypt)
Káhira (Egypt)

Káhira, nebo-li Cairo – hlavní město Egypta a zároveň nejlidnatější metropole celé Afriky čítá přes 8 milionů obyvatel. Spolu s Gízou tvoří aglomeraci Velká Káhira, ta má už bezmála 16 milionů obyvatel. Město se potýká s velkými problémy přelidnění, ale egypťané už přišli s řešením téhle situace. Chtějí totiž na břehu Rudého moře, na ploše více než 700 kilometrů čtverečních vybudovat zcela nové hlavní město. Projekt vyjde asi na 45 miliard dolarů, které zaplatí arabský šejk, jenž nechal vystavět i Burdž Chálifá v Dubaji, naprosto jedinečný mrakodrap světa a to nejen svou úchvatnou architekturou. Nová Káhira by mělo být město budoucnosti s inteligentním systémem dopravy a zatím jediné svého druhu. Pojmout by mělo až 5 milionů místních lidí pravděpodobně s vyšších sociálních vrstev.

Tradiční bazar jeden kýč vedle druhého

Nejdelší ulice dlouhá neuvěřitelných dva a půl kilometru se táhne přímo centrem hlavního města jako had a je lemována naprosto úchvatnými komplexy. Velkou turistickou atrakcí se tu za poslední roky stal bazar Chán al-Chalíli. Je naprosto dokonalá ukázka běžného egyptského života. Všichni se tu překřikují s lepší nabídkou zboží, smlouváte o ceně a všude kolem vás tu bzučí neskutečný život a energie. Bohužel, tím, že se bazar stal takovou turistickou atrakcí a na každém kroku narazíte na návštěvníky, dají se tu koupit už i suvenýry a vycpaní velbloudi nebo alabastrové pyramidy a další kýče.

Tržiště v Káhiře (Egypt)

Egyptské muzeum nestihnete za den

Svou monumentálností a unikátností naprosto uchvátí Egyptské muzeum stojící přímo na náměstí Majdán at Tahír, kde je přes sto tisíc exponátů, které se přímo vážou k nejbohatší historii, jakou svět poznal. Nechybí mumie, poklady slavných faraonů, sarkofágy, starověké malby a papyry. Muzeum je tak obsáhlé a přeplněné, že k jeho prohlídce vám nebudou stačit dva celé dny. Na tuhle expozici byste si mohli vyhradit celou dovolenou.

Největší hřbitov islámského světa

V Káhiře najdete několik unikátností jako nejdelší, nejkrásnější nebo největší. Například Město mrtvých největší hřbitov islámského světa. Má na délku neuvěřitelných 6 kilometrů a najdete tu hroby sultánů, chalífů a dokonce i mauzoleum Muhammada Alího. Pokud byste tu ale čekali stísněnou atmosféru a klid budete zklamaní. Město mrtvých totiž žije svým vlastním životem, protože lidé tu mezi hrobkami začali bydlet už ve středověku. Nejdříve tu žily vdovy s dětmi, aby byly poblíž svých zesnulých manželů, později se sem stěhovali i chudí lidé a dnes má Město mrtvých přes 350 tisíc lidí.

Město mrtvých v Káhiře (Egypt)

Nejstarší cesta na světě

Nejstarší dochová stezka, kterou vybudoval člověk, vede k pyramidám v Gíze. Tři pyramidy, které jsou bezesporu jednou z nejkrásnějších věcí, jaké můžete spatřit. Velká pyramida je posledním divem světa. Pyramidový komplex dříve stával opravdu v poušti, ale jak se město rozrůstalo, došlo pomalými kroky až k tlapám sfingy, která je bedlivě hlídá. Cesta je stará skoro pět tisíc let a široká asi jen dva metry. Dříve měla přes sedm a půl míle a spojovala povrchové lomy na jihozápadě Káhiry. Přepravovaly se po ní velké kamenné bloky pro stavbu pyramid a nových silnic.

Pyramidy v Gíze (Egypt)

Týden je na Káhiru málo

Káhira skýtá tolik památek, které stojí za vidění, že vám týdenní dovolená nemůže stačit, abyste navštívili všechny její památky. Proto než odjedete do jednoho z nejbohatších měst na světě, pořádně si zjistěte všechny informace a udělejte si pečlivý plán všeho, co chcete za svou návštěvu stihnout. Jinak se z toho zblázníte a pobyt tady si vážně neužijete.

Booking.com