Kyrgyzské kulinářské okénko
Mluvila jsem o jídle, takže bych to mohla rozvést, protože to lidi, kteří se vrátí vyhladovělí z hor, většinou nejvíc zajímá:-) Navíc jsem žena a ty mají jídlo skoro v popisu práce, ne? V Biškeku je velikánský výběr dobrot, a člověk se může jen rozhodnout jak kulturně je chce konzumovat. Nejlevněji se dá všechno pořídit na Ošském bazáru, potom všude natrefíte na restaurace, často i zahradní, kde si sednete romanticky pod slunečníky, nosem nasajete vůni z grilu, objednáte si čaj a přemýšlíte, čím budete pokračovat:Šorpa je mastná polévka s kusem vařeného skopového masa s kostí a bramborou.Na ruskou polévku boršč ve městech často natrefíte. Výhodou je že chuť znáte, takže víte co můžete čekat. A není mastná:-)
K šašliku si objednejte zeleninku, salát (pozor, hodně salátů dělají hodně majonézových) a nekvašený chleba lepjošku.
Nejen v okolí jezera Issyk Kul si budete moci koupit uzené ryby. Moc nám chutnali k pivku. Dávejte ale pozor, aby byly prouzené pořádně, protože hrozí vážné riziko otrav.
Ke všem jídlům, nebo jen tak, se hodí báječný nekvašený chleba – lepjoška. Patří do čeledi arabských chlebů nazývaných jednoduše nán. Koupíte ho na každém rohu, prodavači se o jeho vzhled starají až s dojemnou pečlivostí: každé to kolo vezmou do ruky a otřou ho vlhkým hadříkem namočeným v osolené vodě – aby se pěkně lesknul.
Když jste v Kyrgyzstánu, musíte ochutnat kumys – zkvašené kobylí mléko. V horách tvoří spolu s pšeničnými plackami a kobylím nebo ovčím sýrem základ stravy. Jeho chuť i vůně je zvláštní a zároveň působí jako výborné projímadlo. Hloupá kombinace je polévka ščorpa a kumys, potom netrénovanému bříšku zbývají dvě varianty: pořádný průjem (ta lepší), hnití v břiše a to i několik dnů (ta horší:-(
Kumysové kuličky prodávají všude, v plastikových průsvitných krabičkách takže poprvé zajásáte že mají oblíbené kokosové Rafaelo. Ochutnání bude jistě zklamáním, ale zkuste si říkat, že jsou moc zdravé:-)
Zapít tyhle dobroty můžete jako správný Kyrgyz zeleným nebo černým čajem. Nabízí se vám taky pivo, nejlepší je prý ruská Baltika, ale kyrgyzské Naše pivo byste měli taky ochutnat. Když budete mít štěstí, trefíte i na českou Plzeň. Pivko ale místní moc nepijí, protože je drahé, raději se složí na vodku. Ta se vždycky prodává po „butilce“, stejně tak i víno. To je hrozitánsky sladké, úplně odlišné než na které jsme zvyklí.
Doma vyrábějí samohonky, pili jsme i medovou, a je třeba přiznat že jsou pořádně silné….z koštování tohoto výrobku se v Talasských horách vyvinula pořádně rozverná, bohužel dost rozmazaná, cesta na korbě Kamazu, na barelech s medem:-)
Další zážitky a praktické informace z našich cest najdete na našich stránkách:
Kvaltem na cesty (Denisa a Pepa Kvaltínovi): putování po Asii (Kyrgyzstán, Uzbekistán, Indie 2x, Pákistán, Irán, Laos, Kambodža, Vietnam, Thajsko), Egypt, Bulharsko a Turecko, 1 rok v USA.
Za poznáním odlišných, ale vlastně stejných lidí. Praktické informace, ceny, itinerář, mapky, slovníček.
http://www.denisaa.unas.cz/.
Denisaa | 13.4.2007
Aktuální počasí v destinaci
|
-3,6°C
|
Předpověď počasí |