Mont-Saint-Michel je perlou francouzské gotiky
Francie, to není jen Paříž nebo oblast Provence, najdeme tu totiž mnohem více zajímavých míst. Například Normandie ukrývá jeden skvost, který patří na oficiální seznamy organizace UNESCO. Mont-Saint-Michel, tedy Hora sv. Michaela, každoročně přivítá přes tři miliony návštěvníků. Celkově tu najdeme více než šedesát různých budov. Komplex je vzdálen od pobřeží zhruba jeden kilometr, trvale zde žije skoro padesát lidí.
Gotické věže, mohutné hradby, jako kdybyste cestovali časem
Od středověku se tu skoro nic nezměnilo. Štíhlé gotické věže a silné hradby, každou chvíli se zde střídá příliv a odliv, jednou za dva měsíce je pak celý komplex doslova obklopen mořem. Až donedávna hrozilo, že by se mohl ostrov stát poloostrovem, díky usazeninám v okolí. Bylo proto rozhodnuto o stavbě dvoukilometrového mostu, s nímž před třemi lety zmizela ze světa původní hráz.
Ostrov, na kterém se se stavbou mohutného opevnění začalo v osmém století, měl symbolizovat i tehdejší medievální společnost. Bůh, klášter, velké rytířské sály – a pod nimi obchody a domy, za hradbami pak příbytky sedláků a rybářů. A po kom vlastně zdejší oblast nese jméno? Svatý Michal, nebo také Archanděl Michael, je postavou, kterou jistě velmi dobře znají i nekřesťané. Patron lékařů, právníků a kupců, ale i katolické církve a vojska. Jeho památka se oslavuje již patnáct století, vždy 29. září, Jan Kalvín jej ztotožňoval s Kristem a podobný názor mají i některé dnešní minoritní církve. Michael také údajně přinášel inspiraci Janě z Arku a na konci šestého století odvrátil mor od Věčného města.
Místo, které lze jen těžko dobýt – na vlastní kůži to poznali Angličané
Ostrov se vojenskou silou dobývá jen skutečně těžko, během stoleté války se o to několikrát pokoušela anglická vojska, ale zcela bez úspěchu. Někdejší majetek Benediktinů totiž sloužil od jedenáctého století jako pevnost francouzské koruny. Zatímco v době, kdy se Angličany podařilo dostat z pevninské Francie pryč, zde vděčný národ nechal na věčnou paměť vystavět korunku gotické katedrály s archandělem Michaelem, pozdější staletí už byla mnohem pohnutější.
V devatenáctém století sloužil Mont-Saint-Michel dlouho jako vězení pro nepohodlné tehdejšímu politickému režimu, později se ale stal oficiální historickou památkou. V roce 1979 byl ostrov zařazen dokonce na seznam UNESCO. A mimochodem, každý fanoušek fantasy světa už slyšel o Minas Tirith, legendární stavba z trilogie Pána prstenů byla inspirována právě Mont-Saint-Michel.
Audioprůvodce v několika světových jazycích je plně k dispozici
Místo je na turistický ruch skvěle připraveno, v ceně vstupenky je zvukový průvodce, setkat se můžete i s několika tamními mnichy z řádu Benediktinů, od věci není ani piknik v prostranství kláštera. Nečekejte ovšem poklidné rozjímání v blízkosti duchovního místa. Na Mont-Saint-Michel se valí takové zástupy turistů, že poklidnou prohlídku zde pravděpodobně nezažijete. Během parného léta můžete zkusit i noční prohlídky (nokturny), u kterých si vychutnáte naživo i originální středověkou hudbu.
Pozor, hrozí tu velké fronty na lístek! Pokud sem nevyrazíte brzy dopoledne, ještě před otevírací dobou, která je v deset hodin, zavítejte na Mont-Saint-Michel raději později odpoledne, kdy příval turistů pomalu slábne. O perlu francouzské gotiky je totiž obrovský zájem, své posvátné místo zde měli již Keltové. V místním sálu pro hosty najdete i zachovalý gotický krb, v kostele samotném se snoubí několik různých stavebních slohů. Když navíc pomyslíte na to, že veškerý stavební materiál se sem musel vozit v dávných dobách na lodích, vznikl zde skutečný skvost medievální sakrální architektury. Je tu vyhlídková trasa, ze které si vychutnáte příliv a odliv, historické muzeum, farní kostel s církevní knihovnou, opatství se zahradami, ale i historický dům rytíře Bertranda du Guesclina, který stál v čele královských vojsk. Nechybí ani obchůdky se suvenýry a restaurace, okrem nich si ale budete připadat jako o pár století nazpět.
Marek Kos | 16.10.2017
Aktuální počasí v destinaci
|
13,3°C
|
Předpověď počasí |