Drážďany - povstaly z popela

Drážďany (Německo)
Drážďany (Německo)

Drážďany jsou jen kousek od naší severní hranice a přestože jedním z hlavních lákadel je nákupní centrum Primark Drážďany, spousty turistů obdivují především historické centrum.

Půlmilionové město, které za druhé světové války zažilo ničivé bombardování, se poprvé písemně zmiňuje už před osmi staletími. Je však pravděpodobné, že na mapě bylo ještě mnohem dřív, a to i proto, že městem protéká mohutné Labe. Dvě třetiny plochy Drážďan tvoří zeleň, takže si tu budete připadat jako v ráji, našince jistě potěší fakt, že se tu nabízí ekonomické nákupy všeho druhu. Výlet lze prostě pojmout všelijak, ale architektonické památky by byla škoda jen tak pominout.

Drážďany (Německo)

Barokní komplex Zwinger nebo Frauenkirche stojí za vidění!

Podobně jako se říká Petrohradu Benátky severu, bývají Drážďany označované za polabskou Florencii. A to nejen kvůli tomu, kolik barokních památek vlašského střihu tu najdeme. Jmenovat můžeme třeba protestantský Kostel Panny Marie (Frauenkirche), který byl postaven na místě někdejšího dřevěného kostelíku z jedenáctého století. Pokřesťanštění Lužických Srbů se podařilo i díky této ohromné stavbě, která se stala nejprve ve třináctém století farním kostelem, aby dorostla až výše jednadevadesáti metrů. Bohužel, v závěru druhé světové války jej notně poničilo spojenecké bombardování, rekonstrukce započatá záhy po sjednocení Německa si vyžádala skoro dvě stě milionů eur. V podstatě šlo o celonárodní sbírku, kostel byl znovu vysvěcen v říjnu 2005…

Drážďany (Německo)

Při zmínění Drážďan nelze nezmínit ani barokní komplex Zwinger, který je podle některých první, podle jiných druhou nejslavnější architektonickou památkou města. Postaven byl za vlády Augusta II. Silného začátkem osmnáctého století a poprvé vnesl do ducha města více kamene než dřeva. Vzácné sbírky z porcelánu, Semperova galerie, mohutné nádvoří pro zámek, který tu už bohužel nikdy nevyrostl. A opět – obrovské škody v roce 1945, naštěstí se celý komplex podařilo během padesátých a šedesátých let patřičně zrekonstruovat a v dnešních časech se opět blýská svou někdejší nádherou.

Primark láká k nákupům, vydat se sem můžete autobusem i vlakem

Modrý nápis Primark, který leží jen 150 kilometrů za českou státní hranicí, láká k výhodným nákupům nejen Němce. Nákupní pasáž Altmarkt-Galerie přináší více než dvě stovky obchodů, budete si tu připadat jako na nějakém neuvěřitelném trhu. Drážďany jsou především městem proklatě levných, a přesto velmi šik oděvů…

Drážďany (Německo)

Dnešní Drážďany, které po válce došly mnoha stavebním úpravám, jsou moderním městem s nádechem baroka. Necelých čtrnáct kilometrů odtud pak najdeme pohádkový zámek Moritzburg, kde se natáčela v roce 1972 i pohádka v česko-německém podání – Tři oříšky pro Popelku s Pavlem Trávníčkem a Libuší Šafránkovou. A když už jsme v Sasku, byl by prostě hřích nezmínit město jako je Lipsko, kdo se vydá trochu severněji, může pak navštívit německou metropoli, symbol sjednocení – Berlín.

Booking.com