Romanticky vyhlížející hrad Sovinec
Hrad Sovinec najdete na skalním ostrohu, který skýtá naprosto precizní výhled do okolí. Ale ani interiér rozhodně není k zahození, na zdejších stavebních úpravách si můžete připomenout gotiku, renesanci i trochu z baroka. Hrad Sovinec, který spatřil světlo světa v první polovině čtrnáctého století, založili dva bratři – Pavel a Vok. Původně šlo o na dnešní poměry dosti skoupou stavbu, v patnáctém a šestnáctém věku se ale k hradu přistavělo opevnění na nižších skalních stupních, rozšířil se i vnitřní palác. Nesmíme zapomenout ani na hospodářské budovy v předhradí před nejstarší gotickou bránou. Takže, co vše tu můžeme ještě obdivovat?
Historie je hodně pohnutá, na hradě dokonce několikrát hořelo
Jen málokterý hrad se v minulosti obešel bez požárů, aby měla ale nějaká stavba takovou smůlu jako právě hrad Sovinec, se ale tak často nevidí. Jedna z největších moravských staveb svého druhu vyhořela například v roce 1784, kdy byla poškozena strážní věž, další požár přišel s koncem druhé světové války, stavba byla během okupace dlouhá léta pod správou SS. Hrad Sovinec byl dobyt i Švédy, kteří zpustošili během třicetileté války celý okolní kraj. Po odeznění osmanských hrozeb pro rakouskou korunu začal hrad Sovinec bohužel chátrat, v posledních desetiletích byl ale hrad zdařile rekonstruován a každoročně zde můžete navštěvovat celou řadu kulturních akcí.
Bohužel, stinnou stránkou je tu doprava, protože autobusem nebo vlakem se sem dostanete jen hodně složitě, počítat se pak musí i s pěší túrou. Mnohem lepší bude vyjet si na kole nebo rovnou dosáhnout brány hradu Sovince vlastním autem. Je ale pravdou, že interiér rozhodně za tu námahu stojí, prohlédnete si například hradní podzemí, úsek dlouhý asi kilometr naznačí také na mohutné opevnění hradu. Předsunutá bašta, které se říká Kočičí hlava nebo kostel svatého Augustina, nesoucí se v duchu empíru, který vznikl v polovině devatenáctého věku – to už je rozhodně velké lákadlo.
TIP Hrad Sovinec leží v malebné krajině Nízkého Jeseníku. Pokud do této oblasti plánujete výlet, určitě se vám budou hodit tipy na na ubytování. Mrkněte na odkaz ubytování Jeseníky a určitě si vyberete.
Sovinec, to jsou hlavně letité záhady a mystéria, má se tu ukrývat i poklad SS
Jen málo českých hradů prošlo za sedm století historie tak pohnutým osudem. V útrobách hradu Sovince se má skrývat zlatý poklad německých okupantů, v prázdných místnostech se občas má zjevovat bílá paní nebo tajemný šedivý skřet. A to ještě není vše, hrad, který dostal pojmenování podle desítek sov, které na skalním ostrohu při výstavbě hnízdily, ukrývá i další tajemství. Zaživa v něm bylo zazděno několik osob, jak ukázal pozdější archeologický výzkum. Hromadný hrob švédských dobyvatelů, kteří neustoupili ani s pokračujícím hladomorem, se zatím ještě nenašel – mrtvých vojáků zde mohlo být i tisíc. Každoročně se také můžete podívat na rekonstrukci obléhání Švédy v podání historických nadšenců.
Nově si můžete na hradě Sovinec prohlédnout i rekonstruované prostory – brány a jejich budovy, Jižní palác nebo konírny. Desítky kulturních akcí vás jistě nenechají na pochybách, že tady to opravdu žije. Pokud máte rádi přírodu, nevynechejte ani nedaleké Rešovské vodopády (stejnojmenná národní přírodní rezervace má rozlohu více než sedmdesáti hektarů). A kam dál se ještě vydat, když už zavítáme na Moravu? Může to být třeba hrad Bouzov, kde se natáčelo několik českých i zahraničních pohádek. Původně gotická stavba je k vidění jen malý kus cesty od moravského centra Olomouce.
Marek Kos | 20.5.2018
Aktuální počasí v destinaci
|
5,4°C
|
Předpověď počasí |