Zámek Mikulov

Zámek Mikulov (Česká republika)
Zámek Mikulov (Česká republika)

Vydáte-li se na cestu po České republice, hezkou prohlídku může nabídnout kupříkladu Zámek Mikulov, ležící nedaleko Břeclavi. Zámek jistě neminete, tyčí se nad okolní krajinou, a tak ho lze snadno spatřit již z dálky. Původně hradištní opevnění prošlo mnoha proměnami, nejprve ho vystřídal románský hrad, později přispělo také období gotické. Mnoho přistavování a opevňování tak vedlo ke vzniku nejlépe obrněného, rozsáhlého gradu u nás.

Dějiny zámku Mikulov v kostce aneb Lichtenštejnové na prvním místě

Hrad, původně bez stálého pána, má za sebou bohatou rodovou historii. Původně jej věnoval Přemysl Otakar II. v polovině třináctého století Lichtenštejnům, kteří zde dokonce skrývali Václava IV. V druhé polovině patnáctého století zde rovněž žila několik let Perchta z Rožmberka. Ta je dnes známá například také jako Bílá paní hned několika jihočeských zámků. Rod Lichtenštejnů však neproslul dobrým hospodařením, a tak nakonec hrad prodávají Ladislavu Kereczenyimu z Kanyaföldu. Ten zahájí rekonstrukci hradu ve stylu renesance. V přestavbě poté pokračuje Adam z Ditrichštejna, který hrad získal od římského císaře Rudolfa II. Započatou stavbu však definitivně dokončuje Adamův syn František, který zde rovněž buduje velmi rozsáhlou knihovnu.

TIP Zámek Mikulov leží na okraji Pálavy. Pokud do této oblasti plánujete výlet, určitě se vám budou hodit tipy na na ubytování. Podívejte se na odkaz ubytování Pálava a určitě si vyberete.

Bohužel ani tak vzácné památce se nevyhnuly katastrofy, a tak zde na začátku osmnáctého století vypukává zničující požár, po kterém musí být zámek kompletně rekonstruován. Další požár zachvátil Mikulov na konci druhé světové války. Zámek dokonce shořel na základy, podařilo se zachránit jenom některé vzácné obrazy…

Mír, který zachránil tisíce životů? Podepsal ho Napoleon Bonaparte

Udály se zde ale i mnohé veselejší události. Jednou z nich je například uzavření míru mezi sedmihradským knížetem Gáborem Bethlenem a císařem Ferdinandem II. Dokonce se na hradě vyskytovala i Marie Terezie, která zde prý přijala moravské šlechtice. Nejslavnější událostí dlouhé historie zámku však dozajista bylo několikadenní vyjednávání císaře Napoleona I. o míru s Rakouskem, které zde proběhlo krátce po bitvě u Slavkova. Neposlední významnou událostí, jíž byl zámek Mikulov svědkem, bylo uzavření příměří mezi Rakouskem a Pruskem, uzavíral jí zde osobně pruský král Vilém I. a historicky známý kancléř Otto von Bismarck.

Kromě samotného zámku zde můžete vidět také mnohé zajímavosti, jako je vinný sud ze sedmnáctého století. Sud byl zhotoven bednářem Kryštofem Spechtem a dodnes je unikátem mezi sudy. Zhotovován prý byl okolo dvě stě padesáti dnů a výsledkem byl kolos o dvaceti šesti tunách a o objemu tisíc čtrnáct hektolitrů.

Rod Lichtenštejnů v okolí? Šlechta měla opravdu rozsáhlé panství

V okolí Břeclavi můžete navštívit i další historické památky. Jednou z nich je Zámek Lednice, s krásnými zámeckými zahradami. I zde se vyskytoval rod Lichtenštejnů, kníže Alois II. dal zámku dnešní vzhled anglické gotiky. Prohlédnout si zde můžete nejen knížecí apartmány, dětské pokoje princů a princezen, ale také Muzeum loutek Milana Knížáka. Dnes je již celý Lednicko-valtický areál zapsán na seznamu UNESCO.

Neposlední historickou památkou nedaleko Břeclavi je Zámek Valtice. Zámek již od konce čtrnáctého století patřil rodu Lichtenštejnů. Dnešní podobu zámku dal Bernard Fischer z Erlachu, který se na konci sedmnáctého století ujal oprav zámku po poškození Švédy. Ve Valticích můžete rovněž navštívit degustaci vín Národního vinařského centra.

Booking.com