Karlštejn je perlou mezi českými hrady
Místo, které bylo prakticky jedním z center mocné říše. A které nechal vystavět římskoněmecký císař Karel IV., aby zde odpočíval a podle jedné humoresky sem nesměla zavítat žádná žena. Ve skutečnosti tomu bylo trochu jinak, dnes si naštěstí zdejší památky mohou prohlédnout všichni. Majitelem hradu, stavěného od poloviny čtrnáctého věku, je totiž stát.
Korunovační klenoty zde byly umístěny jen krátce, hrad Karlštejn byl ale důležitým centrem
Karel IV. zde chtěl uchovávat korunovační klenoty Svaté říše římské, ale jeho záměru dostál až syn Václav. A díky propuknutí husitské revoluce nechal jeho bratr Zikmund přenést císařskou korunu zase velmi brzy mimo české území. I přesto kamenný gotický hrad láká návštěvníky až do dnešních časů, může za to snad i romantická československá komedie ze sedmdesátých let minulého století s Vlastimilem Brodským, Janou Brejchovou nebo Waldemarem Matuškou v titulních rolích.
Každoročně sem zavítá více než dvě stě tisíc osob, hrad obklopený lesy nabídne pohled na život nejen v době lucemburské, ale samozřejmě i pozdější. Stejnojmenný městys Karlštejn je asi třicet kilometrů od Prahy, nedaleko teče řeka Berounka a obdivovat můžete i proslulý Český kras. Dále jsou v okolí hradu i čtyři století starý Dub sedmi bratří nebo vápencové lomy Mořina, toho času již vyklizené.
Dominantou hradního areálu je i kaple svatého Kříže, která měla být původně i dlouhodobým trezorem pro císařskou korunu. Projít si můžete celkem čtyři prohlídkové okruhy, první je věnován přímo osobě Karla IV. a jeho komnatám, druhý zase projde sakrální památky. Ve třetím se už rozhlédnete po okolí, vyhlídka z Velké věže je skutečně impozantní. A čtvrtý? Ten je věnován zdejšímu pokladu a kultuře dvora Karla IV. Právě Velká věž byla posvátným místem, sám císař sem přicházel bosý a do zdejších komnat smělo služebnictvo jen na speciální pověření. Tomu odpovídalo i silné zabezpečení, jakož i fakt, že sem nesměl kvůli úctě ke koruně a Bohu zamířit nocovat žádný pár, a to i kdyby byl předtím řádně sezdán. Vrchlického populární legenda tak rázem byla na světě…
Hrad Karlštejn je ve vlastnictví státu už sto let, proběhla tu i historizující rekonstrukce
Na přelomu devatenáctého a dvacátého věku tu probíhala dlouholetá rekonstrukce, která si dávala zdánlivě jednoduchý cíl – opravit vše do podoby, jaká tu byla původně, tedy dodat celému hradu novodobý gotický ráz. V roce 1918 pak hrad definitivně připadl do majetku státu, když předtím byl vlastněn českými panovnicemi.
V Císařském paláci si prohlédneme Lucemburský sál předků, jakož i obydlí panovníkovo a ložnici samotného Karla IV. Skvěle dochovaný interiér pak demonstrují i další síně, je tu i několik komnat pro královnu a její dvorní dámy, tudíž – ženy sem nepochybně zavítat směly, zákaz platil jen pro určitá místa hradu. Hradní studna je skoro osmdesát metrů hluboká, pohlédnout do ní můžeme ve Studniční věži. Napájení se jí dostalo z nedalekého Budňanského potoka. Purkrabství se dočkalo několikeré rekonstrukce, dnešní pohled reprezentuje přestavbu ze století devatenáctého. V Mariánské věži je pak vystavena věrná kopie Svatováclavské koruny.
Okolí hradu je lemováno i vinicemi, které do úrodné krajiny nechal vysázet i sám císař, ale také neprostupnými listnatými lesy – podobně jako za dávných časů. I Národní přírodní rezervaci Karlštejn lze vřele doporučit! Podívejte se ale i na další hrady, jako je třeba Křivoklát, Točník nebo Žebrák! I tudy proudila historie jako prudká řeka, nudit se tu tedy rozhodně nikdo nebude…
Více fotografií z hradu Karlštejn si můžete prohlédnout v naší fotogalerii "Hrad Karlštejn".
Marek Kos | 10.6.2018
Aktuální počasí v destinaci
|
0,9°C
|
Předpověď počasí |