Castelo de Sao Jorge v Lisabonu
Hrad svatého Jiří, tedy Castelo de Sao Jorge, se nachází v portugalském Lisabonu. Rozkládá se na nejvyšším bodě celého města – 130 metrů nad mořem vysokém pahorku. Už jen díky tomu představuje jednoznačnou dominantu celého města, dojem je však ještě podpořen jeho opevněným vzhledem a romantickými kulisami, které vytvářejí z panoramatu Castelo de Sao Jorge jedno z nejfotogeničtějších lokalit celého města.
Ruiny hradu jsou připomínkou bohaté minulosti, kterou Lisabon prožil. Vzhledem ke svému stáří (založení hadu se datuje do prvních století po Kristu a je připisováno Vizigótům) byl Castelo de Sao Jorge v průběhu historie svědkem nespočtu událostí, které hýbaly nejen portugalskou, ale jejím prostřednictvím i světovou historií. V raném novověku například právě z Portugalska vyplouvaly desítky odvážných námořních výprav, které si kladly za cíl zmapovat celou planetu a objevit, jaké tajemství skrývají neznámé a zároveň lákající oceány. Pokud i vy se o oceán zajímáte, navštivte třeba Oceanárium, unikání pavilon, který poskytuje možnost prohlédnout si mimo jiné desítky druhů mořských živočichů v jejich přirozeném prostředí tak, jak byste je při běžném potápění nikdy nemohli spatřit.
Z původního hradiště teprve později vznikl hrad, jenž byl dlouhou dobu v držení Maurů, kteří zdokonalili jeho opevnění a dokončili stavbu celkových deseti věží. Odtud se pochopitelně skýtá nádherný rozhled na celé město. Ve 14. a 16. století, poté, co se dočkal gotické rekonstrukce, hrad sloužil jako sídlo portugalských panovníků. Dnes však představuje spíše historickou kuriozitu a samozřejmě oblíbený výletní cíl stovek turistů. Až budete jednou v Lisabonu, na hrad svatého Jiří byste při svých výpravách rozhodně neměli zapomenout. A to i přesto, že Lisabon nabízí desítky, ne-li stovky dalších zajímavostí a poskytne vám bohatou náplň dovolené.
Castelo de Sao Jorge leží ve vůbec nejstarší lisabonské čtvrti, Alfamě, jejíž kořeny se datují již do zmíněné vizigótské nadvlády nad Lisabonem (cca 4. – 5. století našeho letopočtu). Jde o čtvrť námořníků a rybářů, půvabnou lokalitu, kde naleznete starobylé křesťanské kostely i novější, honosné měšťanské domy. Poznat Alfamu můžete zejména prostřednictvím procházek v malebných uličkách, kde vás okouzlí nádherně zdobené domky a kachlíkové obklady, často s motivy Panny Marie a svatých Antonína a Martiála. Tradiční úzké uličky jsou typické pro celé středomoří, ale v Lisabonu ještě vynikne jejich kouzlo umocněné všudypřítomnými obchodníky, kteří své stánky rozkládají přímo na ulici. Drtivou většinu produktů tvoří ryby a plody moře, v jehož bohatství hledá obživu značná část obyvatelstva nejen Alfamy, ale v podstatě celého města, nebo přinejmenším historického jádra.
Další známou lisabonskou čtvrtí je Baixa, poněkud novější oblast, která byla vystavěna teprve po zničujícím zemětřesení, jež postihlo Lisabon v roce 1755. Tehdy se jednalo o katastrofu nevídaných rozměrů, která spolu s doprovodnou vlnou tsunami poškodila většinu pamětihodností, a s jejími následky se obyvatelé vyrovnávali dlouhá desetiletí. Baixa vznikla právě jako reakce na toto přírodní neštěstí, když markýz de Pombal a další významné osobnosti pomohli vybudovat zcela novou čtvrť, která pozvedla životní úroveň prostých obyvatel a z Lisabonu vytvořila skutečné velkoměsto evropských rozměrů. A třebaže leží ze všech evropských hlavních měst vůbec nejzápadněji, je jisté, že se s ním musí počítat v mezinárodním měřítku.
Až v Lisabonu budete, nenechte si ujít návštěvu Torre de Belém – opevněnou věž sloužící v minulosti jako stěžejní obranný prvek přímo na břehu moře. Pozdně gotická věž pocházející z počátku šestnáctého století dodnes platí za jeden ze symbolů města a od roku 1983 figuruje na seznamu světového kulturního a historického dědictví (UNESCO). Tu čest nacházet se na tomto prestižním seznamu má v Lisabonu už jen jediná památka - Klášter řádu sv. Jeronýma (Mosteiro dos Jerónimos) rovněž z počátku šestnáctého století.
Marek Kos | 8.9.2018
Aktuální počasí v destinaci
|
14,2°C
|
Předpověď počasí |