Pouštní scenérie (Bolívie)
Pouštní scenérie (Bolívie)

Bolívie, prakticky nejchudší země Jižní Ameriky, ne však ale co se týče zajímavostí. Jste milovníkem přírody či starých kultur? V Bolívii je možné spatřit téměř vše. Svou polohou zasahuje hned do několika klimatických pásem, je tedy možné zde navštívit tropické deštné pralesy, savanu, solné pouště nebo dokonce prožít arktické mrazy v horách. Dále je tato země nazývána jako mnohonárodnostní, užívá se zde totiž hned pětatřicet úředních jazyků. Nejvíce samozřejmě využijete španělštinu, mnoho z těchto jazyků je ale původních indiánských – a jen těžko jim budete rozumět. Bolívie je totiž poslední zemí, kde žije více indiánská majorita.

Pokud se sem tedy rozhodnete vypravit, je možné vidět nejen různé památky, ale také například uctívání indiánských bohů. Své jméno nese Bolívie po prvním prezidentu a bojovníku za nezávislost Simónu Bolívarovi. Je pravdou, že dnešní Bolívie už je poměrně bezpečnou zemí, musíte si ale dávat dobrý pozor, protože některé cesty si zde stále zachovali titul nejnebezpečnějších cest světa – zejména pak ta, která vede z La Cumbre do Coroica.

Hlavní město La Paz je opravdu vysoko, mísí se tu indiánské a španělské vlivy

Při návštěvě této země byste měli jistě navštívit jedno ze dvou hlavních měst. Dle ústavy je hlavním městem Bolívie Sucre, ve kterém také sídlí hlavní soudní moc. Vláda ale sídlí v La Paz, které je také považované za nejvýše položené hlavní město na světě. V La Paz můžete navštívit náměstí Plaza Murillo, kde se nachází krásná katedrála z osmnáctého století, katedrála Panny Marie Královny míru, nebo takzvaný čarodějnický trh Mercado de las Brujas s mnoha kouzelnými předměty, které vám údajně prodlouží život či přilákají lásku vašeho života. Sucre oproti tomu je, díky svým bílým budovám a upravenosti, nazýváno Bílým městem a vidět zde můžete především Španělskou kulturu, Dům svobody či františkánský klášter La Recoleta.

Mezi další zajímavé úkazy v Bolívii patří náhorní plošina Altiplanom, která je druhou největší na světě. Rozkládá se mezi Andami a řadou aktivních sopek, sousedí také s pouští Atacama. Na hranicích Bolívie můžete navštívit také největší jezero Jižní Ameriky – Titicaca. Rozlohou zabírá více než osm tisíc kilometrů čtverečních a pojímá více než dvacet řek. Mimo jiné na jeho ostrůvcích můžete vidět zbytky incké kultury, kterou zde, bohužel, španělští dobyvatelé vyhladili na začátku šestnáctého století. Na břehu jezera můžete také navštívit jeden z mnoha festivalů a slavností, které se pravidelně konají ve zdejším městečku Copacabana.

Pro milovníky výšek se v Bolívii také nachází nejvýše položené město Potosí, jehož nadmořská výška je více než čtyři tisíce metrů! Všechno zde připomíná velkou slávu, kdy zde roku 1545 bylo objeveno největší naleziště stříbra pod sluncem, proti němuž byla naše Kutná Hora jen chudším příbuzným. Navštívit zde můžete Mincovní dům, bohatou horu Cerro Ricoči, kostel San Lorenzo. Neposlední krásou, kterou lze v Bolívii zahlédnout je měsíční údolí nedaleko La Pazu – skalní město Vall de la Luna.

Co byste neměli podcenit a jaké věci se vyplatí sbalit na cestu?

Pokud pojedete do Bolívie na dovolenou kratší než měsíc, můžete letět i bez víza. Při výměně peněz také nenarazíte na nějaká velká překvapení, jeden bolivián vyjde v přepočtu na bezmála tři naše koruny. Vzhledem k celkové chudosti země, ekonomika zde není nejlepší. Ubytování vás vyjde poměrně levně, stejně jako potraviny, jen věci spojené s turismem mohou být o něco dražší. Jak již bylo zmíněno, Bolívie nemá nijak valnou pověst, co se týče bezpečnosti. Situace ovšem není až tak vážná, místní jsou většinou k turistům milí, jen se většinou neradi fotí. Ovšem, dobrý pozor si dávejte hlavně na svá zavazadla, prstíčky některých obyvatel bývají všetečné.

Booking.com