TOP 5 nejhezčích míst v Londýně aneb není tu jen proslulý Tower

Big Ben v Londýně (Velká Británie)
Big Ben v Londýně (Velká Británie)

Centrum někdejší imperiální mocnosti, která sahala až do Afriky, Ameriky a Indie. Velká Británie byla v devatenáctém století opravdovou velmocí, a i když její vliv zeslábl, můžeme stále obdivovat velkolepou historii. Po sjednocení se Skotskem na začátku osmnáctého věku už nic nebránilo rozkvětu a dobývání napříč celým světem. Londýn nabídne několik zajímavých míst, mezi nimiž se můžeme přepravit třeba proslulými patrovými autobusy. Ty jistě zná každý zkušený cestovatel, protože určitě nejsou doma jen tady…

Pětina britského HDP je produkována právě zde

Každá pátá libra šterlinků se tu protočí, dalo by se říci s mírnou nadsázkou. Londýn je skutečným centrem světa, nejen toho finančního. Londinium stojí už po dva tisíce let, zastihl ho velký požár, několik morových ran a německé nálety za druhé světové války, přesto se dokázal dostat z nejhoršího, a i dál symbolizuje imperiální britskou nádheru. Číslem jedna je určitě Tower Bridge, velkolepý řetězový most, jenž se pne do pětašedesátimetrové výšky. Každodenně tu projde přes čtyřicet tisíc lidí, vystavěn byl mezi léty 1886 až 1894, přes deset tisíc tun oceli je skutečným monumentem.

Nahlédněme ale také do Londýnské City, tedy samého srdce regionu. Hradbami zdejší oblast kdysi vytyčili už Římané, dnes je zde městské muzeum, Královská burza, budova nejslavnější britské pojišťovny Lloyds a třeba katedrála svatého Pavla. A stovky různých kanceláří, jako sídlo nejprestižnějších firem Starého kontinentu. Jistě, centrum bank je právě zde, peníze tu protékají po milionech a miliardách…

Nezapomeňme však ani na královskou dynastii…

Anglii vládne monarchie, alespoň formálně – konstitučně. A i proto jsou Britové skuteční milovníci všeho, co jen trochu souvisí s královskou rodinou. A ta sídlí v Buckinghamském paláci, který si představíme jako třetí zajímavost v Londýně. Klasicistní a gregoriánský styl se tu určitě nezapře, původně zde mělo být spíš jedno ze sídel královské rodiny, ta ale přesídlila ze St. James Place už na začátku devatenáctého století díky Jiřímu IV. První zde trvale žila královna Viktorie, dnes je trvale přístupný veřejnosti, hlavně během léta. Vstupné slouží na rekonstrukci rozsáhlého areálu, tak vás při cestování může těšit, že podpoříte monarchistickou tradici, byť v britském podání už značně osekanou, samozřejmě vlivem nové doby.

Číslo čtyři? Bezesporu bychom mohli uvést Trafalgar Square. I díky němu zavítá do Londýna každoročně na třicet milionů turistů, kteří zde minimálně jednou přespí – a utratí spoustu peněz, což je pro město přímo skvělé. Trafalgarské náměstí symbolizuje triumf nad francouzskou námořní flotilou v bitvě u Trafalgaru na jihu Španělska, jíž zaplatil Horatio Nelson životem. Na náměstí kvete kulturní život a najdete tu také desítky tisíc holubů, kteří podle mnohých poškozují místní sochy. Noční panorama je ale opravdu úchvatné.

Celé město jako na dlani – poznejte Londýnské oko

London Eye nebo také Londýnské oko, které je vysoké přes 135 metrů – to bude naše číslo pět. Sedněte si do kabinky, přestaňte se bát výšek a užívejte si tu vyhlídku. Kolo je v provozu od května 2000, každoročně se tu sveze několik milionů cestujících. Bohužel, provoz, ač se to nemusí zdát, je vlastně ztrátový a majitelé uvažují, jak vše napravit. Další zajímavosti? Tak třeba voskové muzeum Madame Tussaud, kde se potkáte s celebritami v životní velikosti. Tower aneb Palác jejího veličenstva, Piccadilly Circus nebo Čínská čtvrť, to jsou jen další perly velkého Londýna. Na fotbal pak jedině na Wembley!

Booking.com