Makedonské městečko Ochrid na břehu stejnojmenného jezera

Ochrid (Makedonie)
Ochrid (Makedonie)

Ochrid byl dříve velmi důležitým kulturním centrem, dnes je spíše známé díky nádhernému Ochridskému jezeru. Každoročně se sem sjíždí turisté z celého světa, aby se pokochali touto nádherou!

Doprava do Ochridu

Do Ochridu se dostanete autobusem ze Skopje. Velikost autobusů záleží na počtu koupených jízdenek. Já jsem jela na jaře a měli jsme jen menší mikrobus, jelikož nás jelo asi 10. Z 80 % jsou pasažéři turisté, zbytek jsou domácí. Hned, co dojedete do Skopje si raději kupte jízdenku zpátky, jelikož jsou velmi brzy vyprodané.

Aktivity v Ochridu

Původně jsme v Ochridu plánovali zůstat 2 dny, ale zjistili jsme, že i jeden den v pohodě postačí. Ochrid je opravu malý, vše projdete za odpoledne. Centrum se nachází cca 15 minut od autobusového nádraží, ale poté jsou všechny památky u sebe.

Ochridskému jezeru se říká perla Balkánu a já s tím musím souhlasit! Toto tektonické jezero má rozlohu 348 km2 a jedná se o nejhlubší jezero Balkánského poloostrova. Okolo se nachází hory, což je velmi fotogenické. Voda v jezeře je průzračně čistá, krásně tu uvidíte různé druhy ryb a řasy. Jedná se o hranici mezi Severní Makedonií a Albánií, ale valná část jezera patří Makedonii. Nachází se tu několik pláží ke koupání. Já jsem ale Ochrid navštívila v období jara, kdy teplota sotva dosáhla 20 °C, takže na koupání to úplně nebylo. Ale alespoň nohy jsem si smočila.

Za návštěvu stojí i amfiteátr z římského období, Samuelova pevnost, Kostel sv. Sofie s freskami Cyrila a Metoděje, Kostel Bohorodičky, Katedrální kostel sv. Klimenta a sv. Pantelejmona a mnoho dalších míst. Pokud jste milovníci historie, jistě se při návštěvě těchto památek „zdržíte“.

Odpoledne a navečer můžete vyrazit na projížďku lodí, což je tu velmi oblíbené. Jedná se o menší loďky různých barev a tvarů. Doporučuji také návštěvu některé z místních restaurací, kde nabízí převážně místní rybí speciality. Vše za velmi příznivé ceny.

Ochridské jezero je klenot Makedonie, který stojí za návštěvu. Přes sezonu tu potkáte hodně zahraničních turistů, nejvíce asi Němců, Bulharů nebo Turků. Probíhají tu také kulturní události (letní divadla, hudební vystoupení a festivaly).

Booking.com