Skopje je hlavním městem Makedonie

Skopje (Makedonie)
Skopje (Makedonie)

Skopje, hlavní město Severní Makedonie asi není typickou dovolenkovou destinací, ale věřte, že má co nabídnout. Je tu mnoho možností výletů do přírody, ale i fajn historická místa nebo muzea. Makedonie je navíc pro Čechy o dost levnější, což je velmi příjemné!

Doprava do Skopje

Do Skopje se dá dostat přímo z Vídně s polskou aerolinkou LOT nebo z Bratislavy s WizzAir. S přestupem potom i z Prahy nebo z Krakova. Vzhledem k tomu, že Skopje má relativně menší centrum, místní MHD možná ani nebudete potřebovat. vše se tu dá projít pěšky. Ale co jsem zpozorovala, autobusy tu jsou relativně spolehlivé a na místní poměry nijak drahé.

Trocha historie

Dříve ležela Skopje na hlavní křižovatce středověkých obchodních cest, což bylo velmi strategické místo pro obchod. Jednalo se o prestižní město, kde se prolínalo mnoho kultur. I dodnes můžete ve městě obdivovat pravoslavné a katolické kostely, ale i muslimské mešity. S tím se pojí i fakt, že obyvatelé nejsou pouze Makedonci, ale i Albánci, Romové, Srbové nebo Turci.

Velmi důležitým rokem pro Skopji je rok 1963, kdy tu proběhlo velké zemětřesení. Postihlo téměř celé město a mnoho budov bylo zcela zničeno. Prakticky 65 % obyvatel nemělo střechu nad hlavou, mnoho obyvatel v té době odchází do jiných měst v Makedonii nebo obchází do zahraničí. Dodnes jsou některé budovy ještě neopravené a napůl zbořené.

Aktivity ve Skopje

Skopje by se dala rozdělit na 2 části – postarší část města v tureckém stylu a moderní část. Hranicí je řeka Vardar. Obě části jsou velmi zajímavé, ale myslím, že pro turisty je více lákavá historická část města. Ale je zajímavé pozorovat ty rozdíly.

Pokud vyrazíte od hlavního nádraží, nedaleko od něj narazíte na pamětní dům Matky Terezy. Odtud je to již kousek na hlavní náměstí. Dominantou rozlehlého náměstí je bezpochyby socha Alexandra Makedonského, což je symbol a hrdina celé Makedonie. Mnoho ulic, náměstí, škol nebo významných míst je pojmenováno právě po něm (např. i místní letiště). Kamenným mostem se můžete vydat k univerzitě, kde všude možně posedávají studenti. Lehkým kopečkem se dostanete až do bývalé turecké čtvrti. Narazíte na typické krámky se suvenýry, jednopatrové budovy a vůni pouličních specialit. Také je možné navštívit místní tržnici (bazar), kde mají sice mnoho věcí, ale jedná se hlavně o nekvalitní napodobeniny značkových věcí.

Pro fanoušky výšlapů v přírodě bych určitě doporučila výšlap na kopec Vodno. Přes léto tu jezdí lanovka, přes zimu musíte po svých. Odtud je překrásný výhled na celé město a okolí. Nahoře je velký kříž, který je vidět skoro odkudkoli v města.

Skopje není nijak rozlehlá, myslím, že na prohlídku vám budou v pohodě stačit 2-3 dny a poté můžete vyrazit na výlet po okolí. Doporučuji Ochrid, kaňon Matka nebo nedalekou Sofii.

Booking.com