Tunisko – Praktické informace
Praktických informací o cestování po Tunisku na internetu zas příliš mnoho není. Jako pro všechny země, podívejte se na www.lonelyplanet.com a jeho diskusní fórum. Z průvodců je asi jako vždycky nejlepší pořídit si anglicky psaný Lonely Planet.
Turistickou informační kancelář sice najdete v každém větším tuniském městě, ale příliš mnoho informací od nich nečekejte.
Vízum do Tuniska
Vízum vyřídíte na ambasádě v Praze. Stojí 200 Kč za 1 vstup pro pobyt na požadovanou dobu, potřeba jsou 2 fotky a 2x formulář. Vyřízení trvá 3 dny. Platnost víza max. 3 měsíce. Pro organizované zájezdy není vízum potřeba.
Velvyslanectví Tuniské republiky: Nad Kostelem 8, Praha 4 – Bráník 147 00, tel: 244 460 652, 244 460 653
Velvyslanectví České republiky v Tunisku: Ambassade de la République Tcheque 98, rue de Palestine, BP 53, Tunis – Belvédere 1002, tel: 00216/71781916, 71780456, email: tunis@embassy.mzv.cz, web: www.mzv.cz/tunis
Celní předpisy v Tunisku
Bezcelně je možno dovézt alkoholické nápoje do obsahu 25% alkoholu 2l na osobu, nad 25 % alkoholu 1l na osobu, 4000ks cigaret, 100ks doutníků nebo 250g tabáku, 1/4l parfému a 1l toaletní vody, dále jednotlivé dárky, jejichž hodnota nepřesahuje cca 220Kč za kus.
Na přechodnou dobu lze dovézt: dopravní prostředek, až 2 fotoaparáty a 20 filmů pro vlastní potřebu, 1 kameru a 20 filmů, 1 přenosné rádio, sportovní potřeby, kempinkové vybavení, hudební nástroje, 1 dalekohled, 2 dětské kočárky, 1 jízdní kolo a 1 osobní počítač. Dovezené osobní věci musí být znovu vyvezeny. Při dovozu zvířat je třeba předložit doklad o jejich veterinární způsobilosti vystavený oficiálním úřadem dané země (ČR). Je zakázáno dovážet zbraně všech druhů kromě řádně registrovaných loveckých, explozivní materiál, omamné a podobné psychotropní látky, pornografii, produkty a zboží, které mohou ohrozit bezpečnost, zdraví, náboženské cítění a morálku veřejnosti.
K vývozu místní flóry a fauny je nutné povolení ministerstva zemědělství, vývoz antických předmětů je možný pouze na povolení ministerstva kultury. Je zakázán dovoz i vývoz tuniských dinárů. Je dovoleno dovážet veškeré cizí valuty, cestovní šeky a platební a úvěrové karty; cizí valuty do hodnoty cca 22.000 Kč, v případě částky převyšující uvedenou hodnotu je třeba o tom informovat při celním a devizovém odbavení při příjezdu, případný vývoz nedeklarované částky deviz je sankcionován odebráním peněz a pokutou ve výši odebrané částky a případně dalšími úředními postupy.
Odlišná kultura v Tunisku
Tunisko patří k arabské části severní Afriky a je muslimskou zemí, takže je samozřejmě nutné se podle toho chovat viz Odlišné kultury – Jak se chovat u muslimů. Tunisané jsou sice k odlišnostem v chování západních turistů poměrně tolerantní, přesto však zachovávejte alespoň základní věci, jako např. přiměřené oblečení. I přes značnou liberálnost země, způsobenou do značné míry rozmachem turistického průmyslu, je většina Tunisanů stále dost konzervativní. Týká zejména oblečení a projevů náklonnosti na veřejnosti.
V turistických lokalitách na pobřeží sice většinou není nezbytné být příliš striktní, i když je jako všude jinde ve světě vhodné ukázat respekt k místním zvyklostem. Při návštěvě vnitrozemí své oblékání a chování přizpůsobte. To platí také pro návštěvy mešit a medin. Od roku 2003 funguje mravnostní policie, která se sice zaměřuje hlavně na místní mládež, ale může kontrolovat i vhodné chování cizinců.
Do mešit je možný vstup pouze do některých a to jen nádvoří, do modlitebních sálů je nemuslimům vstup zakázán. Prohlídka nádvoří je většinou možná mimo dobu modliteb a kromě pátku. Je nutné mít vhodné oblečení, zahalující nohy a ramena.
Jako všechny arabské národy mají i Tunisané jejich typický smysl pro obchod. Zvláště v turistických centrech se připravte na smlouvání a ceny, zvláště suvenýrů, poměrně hodně nadsazené. Obchodníci tady bývají dost aseritivní, stejně jako děti prodávající drobné suvenýry. Mimo turistické lokality se však setkáte spíš s pravým opakem. Svou podstatou jsou Tunisané velmi přátelští a pohostinní.
Bezpečnost v Tunisku
Tunisko je velmi bezpečnou zemí. Kriminalita je zde obecně dost nízká, krádeže hrozí spíš v turistických lokalitách a možná spíš od jiných cizinců. Vláda také výrazně investuje do pocitu bezpečí turistů. Na kdejaké zastrčené křižovatce uvidíte policistu.
Specifickou otázkou bezpečnosti je pobyt v pouštních oblastech. Nevydávejte se daleko do odlehlých míst na vlastní pěst bez mapy, kompasu a dostatku vody a aniž byste někoho o svém výletu informovali. Autem je do pouště je zakázáno cestovat bez informování policie. viz Tunisko – Ubytování a doprava
Nejlepší období pro návštěvu Tuniska
Nejlepší období k návštěvě Tuniska je jaro, kdy jsou přijatelné teploty pro cestování i na jihu země. Nejpříjemnějšími měsíci jsou březen, dubem a květen. K zahození není ani podzim od konce září do konce listopadu. Jižní část země lze navštívit i přes zimu, i když v tuto dobu už je skoro všude poměrně zima. viz Zeměpis a podnebí
Nejvyšší turistická sezóna je během července a srpna, kdy na středomořské pobřeží směřují houfy zájezdů cestovních kanceláří a přistává tady jeden charterový let za druhým. V tuto dobu však v celé zemi panují velká vedra, na jihu téměř nesnesitelná. Pokud chcete Tunisko poznávat víc než jen na pláži, tak sem v tuto dobu zcela jistě nejezděte. Mimo hlavní sezónu jsou nižší ceny zejména ubytování. Aktuální počasí v Tunisku
Co s sebou do Tuniska
Oblečení lehké, nejlépe bavlněné. Zvlášť na jihu rozhodně nepodceňovat ochranu před sluncem. Mějte s sebou něco na hlavu, sluneční brýle (nejen proti slunci, ale i písku) a vždy dbejte na dostatek tekutin. V zimě naopak nezapomeňte na pláštěnku a něco teplého na sebe, neboť večery i v pouštních oblastech mohou být dost chladné.
Tuniské úřady jsou dost paranoidní co se týká fotografování vojenských, policejních a vládních objektů. Týká se to také nádraží, letišť, uniformovaných osob a v podstatě všech budov s tuniskou vlajkou. Je to opravdu přísně zakázáno a hlídání, takže si na to dejte bacha, může se stát, že vám zabaví film, v horším případě i celý foťák. Týká se to například vládní vily viditelné z areálu ruin Kartága.
Další obecné rady a tipy naleznete v článku Co s sebou.
Zdraví a hygiena v Tunisku
Očkování stačí proti břišnímu tyfu a hepatitidě A (do turistických letovisek tak není nutné ani to).
S hygienou to tak hrozné není, v podstatě dávejte hlavně pozor na zdroj vody, raději používejte balenou. Největší nebezpečí je v podstatě průjem, pozor hlavně na dehydrataci, úžeh nebo úpal.
Jídlo v Tunisku
Tuniská kuchyně přijde našinci asi trochu jednotvárná. Vyznačuje se především ostrým kořením. Harrisa, ostrá pasta z chilli papriček se přidává snad ke všemu. Národním jídlem je kuskus, který se připravuje na stovku různých způsobů, se zeleninou, masem i na sladko. Z masa se nejčastěji setkáte s kuřecím, skopovým nebo rybami.
Miska kuskusu s dušenou zeleninou přijde na 2.5TD. Dělají dobré polévky jako lablabi (vývar z hrášku) nebo šakšuka (zeleninová polévka z cibule a pepře podávaná s masem). Jídla v restauraci přijde tak na 3.5TD. Specialitami tuniské kuchyně jsou např. kammounia (dušené maso s kmínem), jehněčí kotlety, kebab. Další specialitou je tajine, ale je odlišné od marockého. K masu se podává tuniský salát (zelenina s dresinkem z citronu a olivového oleje) nebo mechouia (rozmačkaná smažená zelenina). Ochutnejte brik, osmažené listové těsto plněné sýrem, vejci či masem. Na ulicích se prodává kebab (3TD), placka plněná masem a zeleninou. Rozšířená je také pizza (4TD-5TD). Jídlo v restauracích kolem 8TD.
V místních rychlo-občerstvovnách jsou k dostání plněné bagety nebo grilované kuře s hranolkama (cca 1.8TD). Z pečiva Tunisané po Francouzích převzali bagety. Dále můžete ochutnat tradiční placky. Jako všichni Arabové dělají i v Tunisku výborné zákusky. Čerstvé ovoce a zeleninu koupíte na tržišti.
V Tunisku se ve velkém pije káva a mátový čaj. Tuniský mátový čaj je velmi hutný, často se pije s piniovými oříšky. Pitná balena voda je všude dostupná (0.4TD-1TD), stejně jako coca-cola (1.3TD), dále jsou k dostání různé limonády a džusy. V Tunisku se pije i víno, kromě tzv. palmového vína, pochází z vinic na severu země.
Jazyk v Tunisku
V Tunisku se mluví arabsky a skoro každý tu umí francouzsky. Tuniská arabština je podobná marocké. S angličtinou či němčinou tu zas tak moc nepořídíte, snad vyjma výrazně turistických lokalit.
Nejdůležitější výrazy:
Dobrý den – as-saläm ´alaykum
Nashledanou – ma as-saläma
Prosím – ´afak
Děkuji (velmi) – shukran (jazilan)
Promiňte – smeH lïya
Pomoc – ´teqnï
Běž pryč ! – sïr fHalek !
Kde je … ? – fein … ?
Kolik stojí … ? – bish-hal ?
Zítra – ghaddan
1 – wäHid
2 – jAj (itnïn)
3 – talata
4 – arba´a
5 – khamsa
6 – sitta
7 – saba´a
8 – tamanya
9 – tissa´
10 – ´ashara
Irena Hrušková | 19.8.2005
Aktuální počasí v destinaci
|
13,3°C
|
Předpověď počasí |