Panama City (Panama)
Panama City (Panama)

Exotické destinace jsou různé, pro někoho to může být třeba africká divočina, jiný si užije dálav Asie. Ale Panama nabízí to nejlepší ze Střední Ameriky, jak deštné pralesy, tak i nádherné historické památky s odkazem na někdejší španělskou minulost. Ostatně, původní indiáni už zde prakticky nežijí, od šestnáctého století byla jejich populace decimována příchozími conquistadory. Co tedy může čtyřmilionová Panama nabídnout třeba i českým turistům?

Metropole leží přesně uprostřed, brzy oslaví pět století existence

Ciudad de Panama, jak zní celý název hlavního města Panamy, má zhruba devět set tisíc obyvatel, našli bychom ji nedaleko proslulého Panamského průplavu. Metropole je to plná kontrastů, je zde bohatství v podobě mrakodrapů a obchodních center se zbožím, které si většina obyvatel země nemůže nikdy pořídit a chudinské čtvrti, v nichž není ani základní občanská vybavenost.

Stará čtvrť města Casco Viejo je zapsána na prestižním seznamu kulturního dědictví UNESCO. Období amerického „Divokého západu“ znamenalo velký rozkvět města, právě přes něj totiž proudily davy zlatachtivých dobrodruhů. Užijte si proslulý městský karneval, ale dojeďte se podívat i k průplavu, který spojuje Atlantik a Pacifik. Osmdesátikilometrové vodní dílo znamená pro proplouvající lodě značné výdaje, peníze ale hodně pomáhají panamského hospodářství – v zásadě jde o chudší zemi. Loď naložená moderními auty zaplatí poplatek zhruba pět tisíc korun za vůz, pokud můžeme dodat pro představu toto průměrné číslo.

 TIP  Další zajímavé články z Panamy si můžete přečíst v sekci Panama.

Lesy tvoří skoro dvě třetiny území, platit tu můžete i americkými dolary

Více než šedesát procent rozlohy Panamy tvoří tropické lesy, nejen proto musíte počítat s velkou vzdušnou vlhkostí. Noste na sobě lehoučkou bavlnu a určitě neuděláte chybu. Na horách je klima přeci jen trochu chladnější, nakonec nejvyšší horou Panamy je Volcán Barú, sahající do výše necelých tří a půl tisíce metrů nad mořem. Co je jistě praktické – nemusíte mít vízum, stačí platný cestovní pas a zaplatit lze nejen zdejší měnou (panamská balboa), tak americkým dolarem. Litrová lahev čisté vody vyjde asi na dolar, toliko k cenám. Je pravdou, že úřední řečí je španělština, ale s angličtinou se tu rozhodně neztratíte.

Pokud si děláte zálusk hlavně na tichooceánské pláže, určitě nepřijdete zkrátka. Playa Blanca dostojí svému názvu, jde o mimořádně dlouhou pláž v provincii Coclé. U hranic s Kostarikou nebo Kolumbií jsou i rozlehlé národní parky. Ty se dají označit za skutečnou pýchu země, vždyť v Panamě roste a kvete více než deset tisíc rostlinných druhů, z nichž valnou část tvoří pestrobarevné orchideje. A nezůstaneme jen u flóry, vždyť v Metropolitan parku je na dva tisíce druhů ptáků nebo savců, půl hodiny od Ciudad de Panama začíná národní park Soberania, kde žijí obrovští orli. A pokud se chcete podívat do hor, je tu národní park Baru, asi dva a půl tisíce metrů nad mořem. Jedině zde budete mít ten nejlepší výhled na oba oceány, omývající panamské břehy.

A co byste měli ochutnat? Nejčastější jsou tu banány a mořské plody

Pokud se ptáte na největší panamskou pochoutku, odpovíme vám vcelku jednoduše. Kromě ryb a mořských plodů, což se samozřejmě dá více než očekávat, jsou to hlavně banány. Ty se dají jíst na všechny způsoby, třeba trochu osmažené, pokud máte chuť? Na cestu určitě nezapomeňte repelent a očkování nad rámec povinného, tedy třeba proti zákeřné žluté zimnici. A rada na závěr, pokud se sem chcete vypravit, odolat rozmarům počasí a vidět co nejvíce z místních krás, tak ideálně během našich zimních měsíců, v dubnu už to tak skvělé nebude…

Booking.com
Aktuální počasí v destinaci
Mapa oblasti
Sponzor
Nejnovější článek
Kam dále?
Reklama