Náklaďákem kolem světa 1

Náš Mercedes Vario 612
Náš Mercedes Vario 612

Koupili jsme ojetý Mercedes-Benz Vario 612, během měsíce jsme ho přestavěli na obytňák a vyrazili jsme s ním vstříct osudu. Zatím kroužíme Evropou, ale těšíme se i na zámoří. V mých cestopisných článcích vám naservíruji nejen zajímavá místa k prozkoumání, ale i přímý přenos z toho, jaké to je žít v obytném autě. Těšit se můžete na drsné příběhy z francouzských prací, gastronomické tipy, neprozkoumaná místa bez turistů, krásné horské treky, vyhřáté pláže, odlehlá místa pro kempování, zajímavosti od místňáků nebo legendy z cest.

Jak to všechno začalo?

Začalo to nevyvedenou svatební cestou, kdy jsme vyrazili vstříc více jak půl ročnímu dobrodružství, s tím, že budeme 2 měsíce pracovat ve Francii, vyděláme si na cestu a budeme cestovat přes Španělsko do Maroka a dále kam nás osud zavede. Skončili jsme na francouzsko-španělských hranicích, kde nám vypověděl službu motor našeho Čerta, starého Mercedesu 208. Sen se nám rozplynul. Další měsíc nám Čert sloužil ještě jako nepojízdný karavan, ale v půlce listopadu jsme to již nevydrželi, prodali ho za minimální cenu a odjeli jsme domů do Čech. Situace nebyla řešitelná jinak. Asi nejhorší noční můra každého travellera. Tehdy jsme se zařekli, že tu cestu jednou musíme dokončit a že si pořídíme nové auto.

Dokončení pokažené cesty a nový začátek pro nás

Řekněme si na rovinu, že toužit po něčem je jedna věc a skutečně toho docílit věc druhá. Naše představa o tom, jak si hned na další sezónu pořídíme nové auto byla dost naivní. Dokonce i přes všechna odpírání a šetření jsme si další auto pořídili až na přesrok a i tak by to bez pomoci nešlo. Ale naše touha být opět na cestě byla silný motor. Měsíc před odjezdem jsme si pořídili ojetý náklaďák Mercedes Vario 612 s prázdnou skříní. Manžel David dal 2 týdny před odjezdem výpověď a sám se pustil do přestavby prázdné skříně, která měla být náš budoucí domov na minimálně půl roku.

Bylo jisté, že se musíme uskromnit, že přestavbu se vším všudy nestihneme a ani nám na ni nezbydou peníze. Zvolili jsme si priority, bez kterých bychom se neobešli, s tím, že zbytek se bude dodělávat „za pochodu“. Chtěli jsme mít kde spát, mít kde vařit a najíst se a mít možnost zatopit si. David si udělal seznam, objednal dřevo a začal s přestavbou. Já mezitím sháněla nábytek nabízený za odvoz, který měl dočasně nahradit budoucí vestavbu.

Vnitřek skříně byl již zateplený. David vyřezal okna, obložil celý box, udělal vestavěnou postel, podlahu a smontoval nábytek. O  teplo se nám výborně starají stará kamna Petra, vaříme a pečeme v klasickém sporáku na plyn, který je připojen na bombu a jídelnu máme ze starých panelákových lavic s úložným prostorem, který jistě každý pamatuje. Naše „demo verze“ se povedla na jedničku a my mohli vyjet, dokonce bez obvyklých zpoždění. Na to, jak naše cesta pokračuje se můžete těšit v cestopisech zde na Desperado.cz.

Rada do začátku

Největší radu, kterou bych dala každému, kdo po takovém životě cestovatele touží je: nebát se toho a začít. Nehledat výmluvy proč to nejde a nemazat se s tím. Je pravda, že pro travellení musí mít člověk trochu náturu. Ne vždy je to jednoduché nebo se na cestě můžou objevit komplikace, ale stojí to za to. Rozhodně to není pohodlný život, ale na druhou stranu můžu říct, že je hodně svobodný. Není to pro každého, ale pokud někomu stojí jeho cestovatelský sen za trochu nepohodlí, ať do toho určitě jde. Potkáte zajímavé a fajn lidi, seznámíte se s místem mnohem důvěrněji, než by mohl cestovatel z hotelu.

Výběr vozidla

Nejdůležitější volba před kterou stojíte, je volba vozidla. Budete v autě chtít žít celoročně nebo vyjdete jen v letních měsících? Na léto bohatě vystačíte s menší dodávkou. Dostanete se s ní i na odlehlejší místa a většinu času stejně trávíte venku, tak si nemusíte lámat hlavu s tím, kde budete mít jídelnu nebo v čem budete topit. Bohatě vám bude stačit pohodlná postel a kuchyňka. Nejste zruční a nemáte mnoho času? Pořiďte si karavan, nebo auto, které má již vestavbu hotovou ale musíte se smířit s tím, že interiér nebude stoprocentně dle vašich potřeb. S autem se stejně zžijete po svém a ve finále vám bude vyhovovat. Cestovala jsem už ve všem možném i v hodně zajímavém počtu lidí a svoje pohodlí jsem si našla vždycky všude.

Chcete si vestavbu udělat po svém? Pořiďte si prázdnou dodávku nebo skříň. Vestavba vám bude trvat a dáte za ní ještě nemalé peníze, ale můžete si všechno naplánovat a postavit přesně tak, jak si to představujete. Je tu i možnost nechat si dodávku postavit od profíků, ale bývá to poměrně drahé a podle mě to ztrácí kouzlo. Budete chtít v autě koupelnu a záchod? Dost diskutovaná volba. Podle mě dělí svět travellerů přesně na dvě půlky – ti, co jsou zásadně proti, protože přece celý svět je záchod a otvírák na pivo a ti, co zásadně odmítají kdekoliv hledat jiný záchod než ten co mají v autě (nehledě na to, že to bývají lidé co v autě žijí celoročně). My jsme od toalety upustili. Vystačíme si, jako většina, s vojenským rýčem a přírodou. Sprchu jsem chtěla, jelikož rádi sportujeme a v zahraničí i pracujeme a chodit se potom mýt do venkovní sprchy v mraze a po tmě není opravdu nic moc, i když vodu ohřejete. Takže zvažte za jakým účelem si auto vůbec pořizujete a pak už jen zabruste na stránky ojetých aut – doporučuji porozhlédnout se i v zahraničí, především v Německu.

Kam chcete cestovat

Rozmyslet byste si měli i kam toužíte cestovat. Po Evropě a kousek za ní to není vůbec problém s kterýmkoliv vozem. Jestli toužíte po pouštích a dalekých cestách do Asie nebo Afriky, doporučuji se porozhlédnout po expedičním speciálu nebo alespoň 4x4. Trajekty pro auta nejsou nic levného, takže si zvažte koupi vozu i v místě určení. V Americe, Kanadě či Austrálii se určitě vyplatí pořídit auto až na místě, je to levnější a nebudete muset vyřizovat tolik papírování.

Konečně na cestě

My už naši cestu žijeme a jsme šťastní. Určitě se svůj sen nevzdávejte a jděte do něj naplno. Žijeme pouze jednou a zážitky nám nikdo nevezme. Častou výmluvou jsou i peníze, ale věřte, že život na cestě není úplně drahá záležitost a navíc si cestou i peníze můžete vydělat, pokud se práce neštítíte, vždycky se pro vás někde nějaká najde. I o tomhle vám povyprávím už v dalších článcích. Bon voyage!

Booking.com