Šoproň - fotogalerie z roku 2008
Město, kterému jedni říkali Ödenburg a druzí Sopron. Šedesátitisícový barokní skvost, kde sídlí jedni z nejlepších maďarských vinařů a kudy procházela věhlasná Jantarová stezka. Centrum obchodu bylo prohlášeno za svobodné královské město od konce třináctého století, což značně usnadnilo budoucí rozkvět. Chcete si prohlédnout celou Šoproň jako na dlani? Vyrazte na požární hlásku, šedesát metrů vysokou věžičku s točitým schodištěm, které místní říkají také Tüztorony…
Středověké centrum Šoproně je výjimečně zachovalé
Jistě, v Maďarsku se setkáte s historií na mnoha místech, a to nejen v Budapešti. Je to ale právě Šoproň, která pamatuje středověk v podobě víceméně nezměněné, gotické stavby i mohutné hradby tu stojí dodnes. Více než sto národních památek, mezi které se řadí také budova radnice, postavená v závěru devatenáctého století.
TIP O Šoproni se dočtete také v článku "Šoproň - jedno z nejmalebnějších měst Maďarska"
Kozí kostel? To je další z památek, která nese i jméno Panny Marie. Místo, kde opakovaně zasedal říšský sněm stojí poblíž barokního domu rodiny Stornů nebo domu rodiny Lacknerů, jejíž nejvýznamnější člen pomohl uherským šikům odolat mohutnému osmanskému nájezdu. V městských zdech se ukrývá i synagoga, která tu je minimálně sedm století. A co víno, ptáte se?
Kékfrankos je delikatesou vinařského světa
Modrá frankovka alias Kékfrankos, seznamte se s lahodným maďarským vínem, které Šoproni získalo věhlas široko daleko. Rostlo už za keltských časů a když odmítnete tohoto zástupce tekuté révy ochutnat, místní skoro až bytostně urazíte. Nebylo by dobré si je znepřátelit, neb jinak jsou velmi pohostinní.
Na mnoha místech najdete dvojjazyčné nápisy, a sice v maďarštině a němčině, i když je pravda, že město patřilo a patří pod hrdou uherskou svrchovanost. Gotické domy, most Ikva nebo pomník Istvána Széchenyiho, to jsou další klenoty, které nesmíte minout.
Jaroslav Hruška | 2.10.2008
Aktuální počasí v destinaci
|
2,8°C
|
Předpověď počasí |