Tip na víkendový výlet v okolí Prahy

Hrad Karlštejn (Česká republika)
Hrad Karlštejn (Česká republika)

Pokud hledáte zajímavý a pestrý výlet na víkend, nemusíte jezdit daleko od Prahy. V jejím okolí se nachází mnoho historických památek, které stojí za návštěvu. Nabízíme vám tip na výlet, který vás zavede na dva hrady a dva zámky plné příběhů a krásy.

Hrad Karlštejn

Začněte svůj výlet na hradě Karlštejn, který je jedním z nejznámějších a nejnavštěvovanějších hradů v Čechách. Hrad byl založen v roce 1348 českým králem a pozdějším císařem Karlem IV. jako soukromé sídlo a místo pro uložení královských pokladů, zejména korunovačních klenotů a relikvií . Hrad si zachoval svou gotickou podobu, ale byl také upravován v pozdní gotice a novogotice. Prohlédněte si interiéry hradu, kde uvidíte bohatou sbírku uměleckých děl, nábytku, zbraní a dalších předmětů z různých dob. Obdivujte také kapli sv. Kříže s unikátními nástěnnými malbami a vzácnou kolekcí gotických deskových obrazů. Z hradu se naskýtá krásný výhled na okolní krajinu chráněné krajinné oblasti Český kras.

Hrad Český Šternberk

Pokračujte na hrad Český Šternberk, který leží na pravém břehu řeky Sázavy asi 15 km od Benešova. Hrad byl založen kolem roku 1241 Zdeslavem z Divišova, který jej pojmenoval podle rodového erbu - zlaté osmihroté hvězdy - a přijal nový přídomek ze Šternberka. Hrad je pozoruhodný tím, že je dodnes v držení tohoto rodu - už 20. generací potomků zakladatele. Hrad prošel několika stavebními úpravami v gotice, renesanci a baroku, ale zachoval si svůj středověký ráz. Při prohlídce hradu navštívíte 15 místností zařízených mobiliářem z různých stylových období, poznáte významné členy šternberské rodiny a nahlédnete do jejich způsobu života. Seznámíte se také s unikátní šternberskou kolekcí mědirytin z období třicetileté války, která je jednou z největších monotematických sbírek grafických listů v Evropě.

Zámek Konopiště

Další zastávkou je zámek Konopiště, který se nachází uprostřed půvabných zahrad a malebné krajiny asi 2 km od Benešova. Původní středověký hrad byl založen v osmdesátých letech 13. století Tobiášem z Bechyně. Zámek si získal slávu díky Františkovi Ferdinandovi d’Este, který zde sídlil i se svou rodinou jako následník trůnu rakousko-uherského. Jeho zavraždění v Sarajevu bylo záminkou zahájení první světové války. Zámek byl historizujícím stylem přestavěn na romantické sídlo plné uměleckých sbírek a technických památek. Objevte jeho interiéry s honosnými salony, ložnicemi, pracovnami, knihovnou a dalšími místnostmi. Nepřehlédněte také rozsáhlou sbírku loveckých trofejí, historických zbraní a sošek svatého Jiří - patrona arcivévody.

Zámek Jemniště

Na závěr svého výletu se nechte okouzlit zámkem Jemniště, který je považován za jednu z nejkrásnějších barokních rezidencí v Čechách. Zámek byl postaven na místě starší tvrze ve druhé polovině 17. století Adamem Michnou z Vacínova. Později patřil rodu Vrtbů a od roku 1720 rodu Šternberků. Zámek byl následně upravován ve stylu rokoka a klasicismu. Při prohlídce zámku uvidíte reprezentativní prostory s bohatou malovanou i sochařskou výzdobou, vzácným nábytkem a uměleckými předměty. Zajímavostí je také sbírka panenek princezny Marie Terezie Šternberské nebo expozice o životním stylu šlechticů ve 20. století. Zámek je obklopen rozlehlým anglickým parkem s exotickou vegetací a romantickými stavbami jako např. čajovna nebo kaple svaté Anny.

Booking.com