Snídají Taiwanci bábovku nebo štrůdl?

Snídaně na Taiwanu
Snídaně na Taiwanu

Téma jídlo je na asijském kontinentu lepidlem jakékoliv konverzace. Chcete popostrčit vleklou konverzaci? Zeptejte se, co ten onen den měl tázaný k obědu. Potřebujete uzavřít důležitý pracovní kontakt? Základem je, pozvat obchodního partnera na večeři. Dárek mezi přáteli? Jídlo je ta největší jistota. A ono to asi není jen v Asii.

Taiwan je známý svou specifickou kuchyní, počínaje mléčným čajem s tapiokou, konče paletou barev a chutí na jednom z místních nočních trhů, které jsou plné všech různých svačinek od slaných, sladkých, pálivých až po pátou chuť umami. V dnešním článku se pojďme očkem podívat do světa taiwanských snídaní. Je totiž po páté ranní a první snídaňové obchůdky právě otevírají svá vrátka. Přichází první zákazníci. Copak si asi tak mohou objednat? Bude to námi známý a oblíbený chléb s máslem a šunkou nebo si pochutnávají na toustu s rajčaty a mozzarelou? Znají místní bábovku či štrůdl?   

1. Dànbǐng (蛋餅)

Číslo jedna, co se taiwanských snídaní týče. Rozšlehané vajíčko s palačinkou na vrchu naplněno čímkoliv slaným. Není není divu, že když doslova Dànbǐng přeložíme, dostaneme tak vajíčkovou placku. V žádném stánku na ranním trhu nebude problém tento pokrm objednat a mít na výběr z nemála náplní. Sýr, kukuřice, zelenina, smažené vepřové, kuřecí nebo plátky tuňáka, i jako klasiku bez jakékoliv příchutě. Dànbǐng opékáme na pánvi, a tím můžeme vytvořit křupavou krustu, jež lidé běžně namáčí ve sladké sójové omáčce. Jedná se o pokrm, za který nezaplatíte více než 30-40 Kč. Nezapomeňte si k vaječné placce objednat černý čaj nebo sójové mléko.

2. Fàntuán (飯糰)

V překladu rýžovou kouli si jen těžko objednáte na večer k televizi. Naopak ráno, nejčastěji kolem sedmé, osmé narazíte podél ulic na malé lokální stánečky, kde vám místní budou nabízet jeden z jejich Fàntuán. Jedná se jednoduše o ovál vymodelovaný z bílé nebo celozrnné rýže, naplněný nakládanou kyselou zeleninou, vepřovým sušeným drobením, tofu, a tzv. yóutiáo (viz třetí odstavec). Každý prodávající však ozvláštňuje tuto rýžovou kouli svou vlastní vyzkoušenou recepturou. Pozor však pro všechny vegetariány! Tento pokrm se tváří jako geniálně bezmasí, avšak právě ono masové drobení, které na první pohled připomíná spíše oříšky, by se Vám snadno mohlo vymstít. Není však problém požádat o vegetariánskou variantu. Ve většině takových stánků Vám drobení jednoduše nahradí něčím bezmasým.

3. Dòujiāng(豆漿)+ 油條 Yóutiáo

Sladký, bez cukru, z černé sóji ve směsi s rýžovým mlékem. Taiwanci milují sójové mléko. A ne pouze jakožto dobrou náhradu pro alergiky na mléčnou laktózu. Cenově se malý 300ml a velký 500ml kelímek pohybuje kolem 15, popřípadě 20Kč. Tedy pokud je v Praze levnější pivo než balená voda, na Taiwaně se to samé dá tvrdit právě o sójovém mléko. Jeden z nejtradičnějších původně čínských receptů tzv. Yóutiáo, které se zapíjí právě sójovým mlékem je stále živé. Yóutiáo je jednoduše pšeničné těsto, vzniklé z mouky a vody a smažené v oleji zahřátém až na 220 stupňů Celsia. Vymodelované válečky se v oleji namáčejí a po dosmažení a odkapávání se servírují společně se sójovým mlékem. Yóutiáo však najdete i v jiných receptech. Drolí se jako drobenka do slané rýžové kaše nebo, jak jsme již výše popsali, plní se jím tzv. Fàntuán. Nebylo by překvapením, kdybyste na toto smažené těsto našli i v ranním toustu či hamburgeru.

4. Hànbǎo (漢堡)

Překvapilo Vás vidět klasický masový hamburger v tradiční taiwanské snídaňové nabídce? Ten tu totiž pravidelně vévodí. Společně s černým sladkým čajem si ho objednáte na každém rohu. Je taktéž pravidelnou snídaňovou volbou pro studenty, kteří ve spěchu potřebují něčeho tajně zakousnout ve škole v lavici. Náplněmi se meze nekladou. Od masové po zeleninou, oblíbený je hamburger plnit tzv. hash brown, tedy malými smaženými bramboráčky. Místní milují kombinaci plátkového sýra a tuňáka. Kukuřice s kyselým zelím se taktéž stala oblíbenou. Samozřejmě však nemůžeme opomenout na klasické masové náplně, které známe i z našich českých restaurací.

5. Fěicuì juǎn bǐng (翡翠捲餅)

Poslední recept, který Vám chci představit je o něco speciálnější a nenarazíte na něj u každého z místních snídaňových krámků. Avšak, pokud už přeci jen na jídelním lístku objevíte nápis 翡翠捲餅, neváhejte. V překladu do češtiny bychom název přeložili jako smaragdové burrito, tedy mexická kukuřičná placka, která se obvykle plní masem, zeleninou, sýrem, vlastně vším, co máte rádi. Smaragdové Burrito není úplně kukuřičnou plackou, jedná se na oblíbenou o šalotkovou palačinku, která se naopak plní primárně listovým salátem a dalším podle chuti zákazníka. Po zatočení této palačinky při pohledu z vrchu se vykreslí zelený obrazec připomínajícího květu. Toto burrito tvarem nepřipomíná smaragd, ale je to právě díky jeho barvě, proč místní začali tomuto pokrmu přezdívat podle tohoto drahého kamene.

Tak co, vybrali jste si? A nebo zůstaneme raději u té naší evropské bábovky či jablečného štrůdlu?

Booking.com