Edinburgh: Srdce a duše Skotska

Edinburgh (Skotsko - Velká Británie)
Edinburgh (Skotsko - Velká Británie)

Edinburgh, hlavní město Skotska, je ukázkovým příkladem historického města, které zároveň skvěle kombinuje modernu se středověkým odkazem. Toto město, s obyvateli, kteří se hrdě hlásí k svému skotskému původu, je situováno na jihovýchodě země, nedaleko pobřeží Severního moře.

Jak se dostat do Edinburghu

Edinburgh je snadno dostupný letecky, vlakem i autem. Mezinárodní letiště v Edinburghu je jedním z nejrušnějších v Británii, s pravidelnými spojeními do mnoha měst po celém světě. Edinburgh je také dobře propojen železniční sítí s ostatními částmi Spojeného království. Pokud cestujete autem, město je snadno dostupné dálnicí M8 z Glasgow a dálnicí A1 z Newcastle.

Historie Edinburghu

Edinburgh má hlubokou a pestrou historii, která sahá až do pravěku. Archeologické nálezy ukázaly, že první osídlení na tomto místě existovalo již v době bronzové a železné.

Starověk a středověk

První záznamy o osídlení pochází z římské doby, kdy zde žili Keltové. Římané nazývali oblast "Eidyn" a odtud pravděpodobně pochází současný název Edinburgh. Ve středověku se město vyvíjelo kolem hradu Edinburgh, který byl postaven na výrazném skalnatém vrchu a poskytoval přirozenou obranu proti nepřátelům.

V 11. století se stal Edinburgh královským městem, a to pod vládou krále Davida I. Tento král také založil Holyrood Abbey, klášter kolem kterého se později vysatvěl Palác Holyroodhouse.

Novověk

V 16. století prošel Edinburgh obdobím reformace, která měla hluboký dopad na celou společnost. To vedlo k zániku katolické církve ve Skotsku a vzniku presbyteriánské církve.

V 18. a 19. století, během období zvaného Skotské osvícenství, se Edinburgh stal centrem intelektuální a umělecké aktivity. Byla to doba významných postav jako byli filozof David Hume, spisovatel Walter Scott a vynálezce James Watt.

V 18. století také prošel Edinburgh významnou přestavbou, kdy byla postavena Nová část města (New Town). Tato část města je dnes proslulá svými georgiánskými budovami a širokými třídami.

20. a 21. století

Ve 20. století se Edinburgh stal jednou z nejvýznamnějších turistických destinací ve Velké Británii. V roce 1995 bylo historické centrum města zařazeno na seznam světového dědictví UNESCO.

Dnes je Edinburgh hlavním městem Skotska a domovem skotského parlamentu a monarchie. Jeho bohatá historie a kulturní život, který zahrnuje slavný Edinburghský festival a Royal Edinburgh Military Tattoo, přitahuje návštěvníky z celého světa.

Turistické atrakce a památky Edinburghu

Edinburgh je město plné historických památek a atrakcí, které fascinují návštěvníky z celého světa.

Hrad Edinburgh

Hrad Edinburgh je bezpochyby nejznámější památkou města. Tato impozantní pevnost stojí na skalnatém vrcholu a nabízí panoramatický výhled na Edinburgh. Hrad je domovem korunovačních klenotů Skotska a kamene osudu, na kterém byli korunováni skotští králové.

Royal Mile

Royal Mile je historická ulice vedoucí od hradu Edinburgh k Paláci Holyroodhouse. Po obou stranách této míle dlouhé ulice najdete mnoho historických budov, muzeí a dalších turistických atrakcí.

Palác Holyroodhouse

Na východním konci Royal Mile se nachází Palác Holyroodhouse, oficiální rezidence britské královny ve Skotsku. Palác je otevřen pro veřejnost a návštěvníci zde mohou obdivovat královské komnaty a prohlédnout si historické exponáty.

Calton Hill

Calton Hill je jedním z nejvýznamnějších vrcholů města a je snadno dostupný pěšky. Na vrcholu kopce se nachází několik památek, včetně Nelsonova monumentu a Národního monumentu. Místo je oblíbené pro jeho úchvatné výhledy na město, zejména při západu slunce.

Princes Street Gardens

Princes Street Gardens je veřejný park v srdci města, který odděluje Staré město od Nového města. Park je ideální pro piknik nebo procházku a nabízí nádherný výhled na hrad Edinburgh.

Edinburghská zoo

Edinburghská zoo je domovem pro více než 1 000 zvířat a je jednou z nejlepších rodinných atrakcí v Edinburghu. Je to jediná zoo ve Velké Británii, kde můžete vidět pandy velké.

Royal Yacht Britannia

Royal Yacht Britannia je bývalá královská jachta britské královny Alžběty II., která nyní kotví v přístavu v Edinburghu. Návštěvníci si mohou prohlédnout luxusní kajuty a další prostory na palubě.

Edinburgh je také známý svými festivaly, které se konají po celý rok, včetně světoznámého Edinburgh International Festival a Edinburgh Festival Fringe, největšího uměleckého festivalu na světě.

Gastronomické speciality a restaurace

Skotská kuchyně je známá svými jedinečnými a odvážnými chutěmi. Nenechte si ujít haggis, tradiční jídlo z ovčích vnitřností, cibule a ovesných vloček. Další místní speciality zahrnují skotského lososa a Aberdeen Angus steak. Pro sladký závěr ochutnejte typický skotský koláč - Cranachan.

Edinburgh je domovem několika vyhlášených restaurací. Pro luxusní gastronomický zážitek doporučujeme restauraci 'The Kitchin', která je oceněna Michelinovou hvězdou. Pro více přístupnou cenovou kategorii navštivte restauraci 'Scran & Scallie', která nabízí tradiční skotská jídla v moderním provedení.

Zajímavosti v okolí

Jestliže máte v plánu navštívit okolí města, nedaleké Pentland Hills jsou ideální pro milovníky přírody a turistiky. Pro milovníky historie je zase skvělou volbou výlet do Stirlingu, kde můžete navštívit hrad a památku Williama Wallace. Pokud jste fanouškem golfu, nenechte si ujít St. Andrews, které je považováno za kolébku tohoto sportu.

Edinburgh je město, které nabízí něco pro každého. Bez ohledu na to, zda jste milovníkem historie, gastronomie nebo přírody, určitě se zde najdete. Zamilujete si svou atmosféru, krásu a jedinečnost.

Booking.com