Chorvatsko – aktuální počasí

Ostrov (Chorvatsko)
Ostrov (Chorvatsko)

Proměnlivé a někdy aprílové. Nemůžete se spolehnout, že na týdenní pobyt na pláži bude slunce jako ze žurnálu. Chorvatsko je totiž oblíbenou dovolenkovou destinací českých turistů, ale počasí se tu ne vždy povede. Jak si zajistit, abyste měli co nejmenší pravděpodobnost dnů plných deště nebo nižších teplot? Vůbec to není nějaký těžký úkol!

Zima je mírná a krátká, léto stojí za dovolenou vždycky

Chorvatské počasí se vyznačuje hlavně delším létem, než je obvyklé u nás a poměrně mírnou zimou. Ve vnitrozemí a nížinách je podnebí mírné, u Jadranu naopak vládne klima spíše středozemního charakteru. Nejvíc prší v Dinárských horách, zato ostrov Hvar je absolutním rekordmanem v počtu slunečných dnů v roce a je pravda, že okolní oblasti rozhodně nezůstávají nějak pozadu. Samozřejmě, Záhřeb je ve vnitrozemí a Split nebo Dubrovník mají k moři jen pár kroků, což počasí ovlivní do značné míry také. Pokud chcete poznat města jako Trogir nebo Vrsar, i tady bude klima trošku odlišné. A na co se ještě připravit?

V létě zase tak moc neprší, nejsušším měsícem je vlastně červenec. Na ostrovech není k vidění klasický liják už vůbec, spadne tu srážek v řádu maximálně stovek milimetrů za rok, a to hlavně na podzim. Split nabídne skoro tři tisíce hodin slunečního svitu ročně, což je na plánování dovolené určitě dobrá zpráva. Sníh je tu vzácnost, o které se mluví několik dalších let. Chorvaté si jej užijí jen v horách, a to maximálně v řádu pár dnů. Vzdušná vlhkost dosahuje klidně i k osmdesáti procentům, a to platí skoro pro celé chorvatské pobřeží.

Počasí v Chorvatsku určují i větry

Protože jsme u moře, mají větry právě z něj značnou úlohu při tvorbě počasí. Odpovědnost za osvěžení během letních veder nese Mistrál, vítr zvaný Jugo zase přináší z Afriky vlhko a také špetku dusna, Bóra zase vane z vnitrozemí a jak už nelibý název napovídá, je studený a prudší. Jde však také o zimní vítr, který v létě vlastně skoro vůbec nepotkáte a nezkazí vám dovolenou, tak se jej nebojte…

Aktuální počasí ve vybraných chorvatských městech

Dubrovník

Click for Dubrovnik, Croatia Forecast

Osijek

Click for Osijek, Croatia Forecast

Pula

Click for Pula, Croatia Forecast

Rijeka

Click for Rijeka, Croatia Forecast

Split

Click for Split Airport, Croatia Forecast

Zadar

Click for Zadar, Croatia Forecast

Záhřeb

Click for Zagreb Pleso, Croatia Forecast
Booking.com