Kudy kam - Selcuk a Efes

Efes (Turecko)
Efes (Turecko)

Do Selçuku jste asi přijeli především kvůli Efesu. Město samo o sobě je však příjemným zastavením, kde se dá strávit pár dní.

Ubytování v Selcuku

V Selçuku je docela slušná nabídka ubytování. Hotely nabízejí zajištění dopravy na Efes a vzhledem k omezené dopravě, nemusí to být špatný nápad.
All Blacks Pension – 30TR double pokoj s koupelnou, se snídaní na střeše. Pěkný hotel v centru na dobrém místě, pojmenovaný po novozélandském ragbyovém týmu. Příjemný hotel s pěknými pokoji, cenu jsme ale usmlouvávali dost těžce. Auto jsme mohli nechat přímo před hotelem. (2005)
Garden Kemping – 4TR/osobu, 4TR/stan, 2TR/auto. Vypadal dobře, ale trochu špatně se hledá. Je sice v podstatě ještě v Selçuku, ale vede sem něco jako polňačka. V nedalekém Pamuçaku na pobřeží je také kemp, ale v létě děsně přeplněný, hlava na hlavě a randál. Ceny nic moc levné. (2005)

Pohled na Selçuk (Turecko)

Doprava

Meziměstská doprava

Autobus a dolmuš: Nádraží pro autobusy a dolmuše se nachází na jihu nedaleko tržiště.
Denizli: 9TR, 3h
Efes a Pamucak: jezdí dodávky 1TR-1.5TR.

Vlak: Vlakové nádraží je kousek od byzantského viaduktu. Spoje jezdí do Izmiru, Denizli, Afyonu, Isparty a Söke.

Selčuk (Turecko)

Atrakce

V okolí města se nachází několik zajímavostí. Na hoře Ayasoluk najdete hradby, pevnost a baziliku. Přímo v Selcuku je také Archeologické muzeum obsahující především nalezené vykopávky z Efesu. Koupání v moři si můžete užít na pláži v Pamucaku.

Celsova knihovna v Efesu (Turecko)

Efes

Samozřejmě, že hlavní atrakcí v okolí Selçuku je Efes. Vstupné 15TR (2005). Parkovné auta na dolním parkovišti 3TR. Efes je trochu dál od Selçuku a nejlíp asi uděláte, když si necháte zajistit dopravu z hotelu. Hodí vás tam a zase vyzvednout. Pro cestovatele s vlastním autem je trochu nepohodlené, že do Efesu se vchází jednou stranou a po projítí rozsáhlým areálem vyjdete druhým východem poměrně daleko od vstupu. Naleziště se dá projít oběma směry.

My jsme omylem přijeli k parkovišti u východu. Abychom nemuseli pěšky přecházet nechali jsme se svézt místními nabízeči „prohlídky závodu výroby kožených nebo zlatých výrobků“ s odvozem zdarma k hlavní bráně. Chtěli jsme vyzkoušet o co jde a přesně jak jsme předpokládali, vzali nás do obchodu s drahými koženými kabáty zpátky k Selçuku. Nic jsme samozřejmě nekoupili a tak nás odvezli k vchodu Efesu. Je to ztráta času, ale byli jsme zadarmo u hlavní brány přinejmenším stejně tak rychle jako pěšky. Pak už jsme jen přošli nalezištěm zpátky k autu.

Booking.com