Gallipoli - válečný pomník u Dardanel

Gallipoli (Turecko)
Gallipoli (Turecko)

Poloostrov Gallipoli (turecky Gelibolu) je dosud připomínkou krvavých bitev První světové války. Nachází se tady bitevní pole a válečné hřbitovy. Tyto pozůstatky urputných bojů jsou rozeseté všude kolem a velká část poloostrova byla z tohoto důvodu vyhlášena národním historickým parkem. Jsou připomínkou urputné zákopové války, která zde probíhala roku 1915.

Dardanely (Turecko)

Mnoho Australanů a Novozélanďanů sem dodnes jezdí připomenout si 25. dubna, tzv. ANZAC Day, den tragického vylodění jejich vojáků. (ANZAC byla zkratka pro spojené jednotky těchto dvou zemí). Přistáli totiž na špatném místě a přes těžké ztráty se jim nepodařilo proniknout víc než necelý kilometr do vnitrozemí. Na druhé straně se urputně bránili Turci vedení tehdy ještě neznámým Mustafou Kemalem, který později vstoupí do dějin Turecka jako „otec národa“ Atatürk.

Britsko-francouzský plán na obsazení Dardanel nakonec ztroskotal a Spojenci se museli stáhnout. Přestože britské ztráty tady byly vyšší než ztráty jednotek ANZAC, pro obě ostrovní země to však byly ztráty velmi kruté. Den jejich vylodění na Gallipoli má stále pro Austrálii a Nový Zéland symbolický význam, v obou je tento den slaven jako státní svátek.

Bunkry na pobřeží poloostrova Gallipoli (Turecko)

Ve vesnici Kabatepe je informační centrum a muzeum. Po bojištích, válečných hřbitovech a památnících se pořádají i organizované výlety, v souvislosti s dubnovými oslavami ANZAC Day tady bývá poměrně hodně turistů. Pro Turky má zase toto místo význam jako připomínka vítězného odporu proti spojeneckému vpádu.

Úžina Dardanely, starořecky Hellespont, spojuje Marmarské moře s Egejským. Stejně jako Bosporský průliv je významnou námořní cestou a předělem mezi Evropu a Malou Asií. Průliv je 120 kilometrů dlouhý a v nejužším místě měří na šířku pouhých 1.4 km.

Lodě v Dardanelském průlivu (Turecko)

Nejvýznamnějším městem a správním střediskem oblasti je přístavní město Gelibolu, odkud se můžete přeplavit trajektem na druhou stranu Dardanelské úžiny do Lapseki. Další možností je o něco dále položené městečko Eceabat, odkud jezdí trajekty do Çanakkale.

Booking.com