Bay of Islands

Bay of Islands (Nový Zéland)
Bay of Islands (Nový Zéland)

Bay of Islands je nádherná zátoka. Je jedním z nejnavštěvovanějších míst Nového Zélandu vůbec. Snoubí se zde překrásná příroda s památnými historickými místy. Ve vzdálenosti maximálně padesát kilometrů od pobřeží se nachází sto čtyřicet čtyři větších či menších ostrovů, převážně pohádkově zeleně zabarvených. Zajímavostí je, že v době ledové byly ostrovy propojeny s pevninou, protože hladina moře byla nižší. Pobřeží tvoří písečné pláže a vzhledem k tomu, že se jedná o východní pobřeží, nefoukají zde nepříjemné větry. Na novozélandské poměry velké množství slunečních dnů znamená celoroční turistický ráj. Můžete si zde vybrat z mnoha atrakcí, zejména vodních. Windsurfing, plavba na kánoi, v motorovém člunu, let závěsnými padáky, potápění, lyžování na vodních lyžích, co jen libo. Zamluvili jsme si výlet s vyhlídkou na jednu z atrakcí Hole in the Rock. Díra, spíš tunel ve skále se postupně vytvořil vlivem větrů a vln. Po cestě by mělo naši plavbu zpestřit pozorování delfínů. Výlet lodí se ve skutečnosti jmenuje Koupání s delfíny. Neznamená to však, že posádka naháže do vody turisty, kteří se následně budou chytat delfínů za ploutve, a ti je odvezou neznámo kam. Měli jsme slíbeno pozorování delfínů, jejichž výskyt je tady tak samozřejmý, že si provozovatel může dovolit automaticky nabízet novou jízdu zdarma, pokud delfíny neuvidíme. 

Bay of Islands (Nový Zéland)

 Bay of Islands, Nový Zéland[/caption] Než jsme však dopluli do míst, kde se tato nádherná zvířata vyskytují, absolvovali jsme úžasnou projížďku mezi těmi ostrůvky, potkávali historické lodě, občas viděli na břehu lachtana a hlavně proplouvali zmíněnou dírou ve skále Hole in the Rock. Z počátku to vypadalo, že se tam ta naše loď nemůže vlézt, ale nakonec jsme kapitána odměnili bouřlivým potleskem. Po cestě zpátky jsme na jednom z těch kouzelných ostrovů přistáli. Výhled z jeho vrcholu na okolí byl fascinující, už vím, co je to nedotčená příroda. Současně jsem se však nemohl ubránit dojmu, že na mě leze jakási nemoc. Kai byl v kraťasích a tričku, zatímco já jsem se klepal zimou zachumlaný ve větrovce. Přesto když nás kapitán vyzval, kdo se bude koupat v síti, hrdě jsem se hlásil. Aspoň srazím teplotu. Navlékli nás do neoprenů, protože moře bylo v těchto místech přece jen dost chladné, a potom jsme naskákali do rybářské sítě velikosti asi dvakrát osm metrů zavěšené podél lodi a ponořené z půlky v moři.

Bay of Islands (Nový Zéland)

 Bay of Islands[/caption] Stáli jsme v zástupu za sebou a náš úkol byl držet se oběma rukama kraje sítě a překonávat odpor vody sahající do půlky stehen. Naše loď neustále zrychlovala a já jsem jen čekal, kdy to já nebo někdo stojící přede mnou fyzicky nezvládne a všichni popadáme jako domeček z karet. Byla to teda makačka, ale nakonec jsme to všichni ustáli. Moje teplota po tu dobu, co jsem byl v moři, skutečně opadla, ale byl to jev bohužel velmi krátkodobý - o to hůř a hůř mi bylo později. Nedlouho po koupání se objevilo z obou stran lodi několik delfínů. Pořád jich přibývalo, řekl bych, že jich mohlo být kolem třiceti. Neustále skákali z vody a pískali. Turisté buď natáčeli na videokamery, nebo se svými fotoaparáty snažili najít místo, kde by se delfín mohl vynořit, a bliknout přesně v okamžiku jeho skoku nad hladinu. Myslím, že se to vzhledem k rychlosti, jakou se kytovci pohybovali, podařilo málokomu. Na druhou stranu zážitek to byl velmi zajímavý. Kai ho porovnával s pozorováním velryb na Jižním ostrově. Ač nejdříve upřednostňoval přece jen velrybu jako velmi nezvyklé zvíře, ocenil hravost a veselí, které vyzařovalo z delfíního hejna.

Kniha Nový Zéland od Jirky Máry

Krátce po vylodění se už bleskově přemisťujeme do nedalekého Waitangi na vlastní oči i uši prožít historii nejslavnějšího dne, podepsání The Treaty of Waitangi. Historie říká, že celý akt nebo spíš jeho následky nebyl příliš úspěšný tah a dodnes se napravují křivdy. Přesto mám pocit, že to byl v dějinách kolonizování a podmaňování si domorodců objevených zemí ze strany Evropanů alespoň pokus o férové zacházení. Většinou se vyspělejší mořeplavci s nikým moc nebavili a území prostě podmanili. V muzeu jsme zhlédli nejprve dokumentární pořad a poté si prohlédli historické budovy. V The Treaty House se každý rok na počest výročí podepsání smlouvy scházejí maorští vůdci s vládními činiteli, aby si připomněli historii a snad i probrali průběh napravování bezpráví. V areálu je umístěna i téměř třicet šest metrů dlouhá a dva metry široká kanoe zvaná Ngatokimatawhaorua. Jedná se zřejmě o největší loď podobného typu na světě. Je určena pro osmdesátičlennou pádlující posádku a 55 pasažérů. Obrovský člun váží dvanáct tun a byl postaven v roce 1940 při příležitosti stého výročí podpisu slavné smlouvy. Od té doby je kanoe každý rok v den výročí spouštěna na vodu. Na Novém Zélandu nejsou prastaré hrady a zámky, jak je známe z Evropy, jeho historie není nijak dlouhá. Turisté sem jezdí obdivovat zejména přírodu a maorské tradice. O to silněji působí zážitek historického muzea z Waitangi.
Bay of Islands (Nový Zéland)

Ale den ještě nekončí. Chceme stihnout za světla krátkou procházku k některým z místních vodopádů. Přestože docela spěcháme, podaří se nám celkem bez problémů najít vodopády Haruru a vzápětí ještě druhé s názvem Rainbow. Každé jsou jiné, nazýváme si je po svém Dlouhý a Široký. Rainbow Falls padají z větší výšky a Haruru vznikají naopak na širším toku řeky. Trochu si posteskneme, že zřejmě z důvodu momentálního nedostatku vody nejsou tak mohutné, jak jsme očekávali, přesto pokračujeme v cestě uspokojeni. Vodopády se nám všem velmi líbí.

Booking.com