Dahab - pohodářské letovisko baťůžkářů

Letovisko Dahab na Sinaji (Egypt)
Letovisko Dahab na Sinaji (Egypt)

Dahab znamená arabsky „zlato“ a byl tak pojmenován prý kvůli zlatavému písku na svých plážích. Dahabu se prý někdy říká „Ko Samui Blízkého východu“ a musím potvrdit, že na tom něco je. Dahab skutečně v lecčems připomíná pohodářská thajská letoviska oblíbená mezi batůžkáři celého světa. Na rozdíl od umělých turistických letovisek vytvořených pro hromadné zájezdy má Dahab svou atmosféru.

Vlastní Dahab City je jen malá obec se základními věcmi jako je třeba autobusové nádraží. Většina cestovatelů míří do něco přes dva kilometry vzdálené části Asilah neboli Asála. Dříve to byla malá beduínská vesnice a dnes je to takové cestovatelské středisko, se spoustou příjemných hotýlků a kempů, restaurací a barů, potápěčských klubů a safari agentur. Dahab už objevily i hromadné cestovky a v okolí se staví docela dost hotelových komplexů, Asála stále zůstává doménou spíš individuálních cestovatelů. Hipíci sem jezdí již od 60. let, kdy Dahab vybudovali během své okupace Sinaje Izraelci.

Letovisko Dahab na Sinaji (Egypt)

Na celé Sinaji je oproti ostatním Egyptu celkově sice trochu dráž, ale pořád to není nic hrozného. Také vzhledem k teroristickým útokům, které bohužel právě na Sinaji hrozí nejpravděpodobněji, jsou při příjezdu nejsilnější a nejdůkladnější bezpečnostní opatření, jaká jsme v Egyptě vůbec zažili. Několikrát cestou kontrolovali všem doklady a také prohlíželi některá zavazadla. Bohužel to však zřejmě i tak nestačí, jak ukázaly nedávné výbuchy právě v Dahabu. Pro místní je ale něco takového hotová pohroma, neboť na příjmech z turistického ruchu je mnoho z nich zcela závislých.

Letovisko Dahab na Sinaji (Egypt)

Do Asály vás od dahabského nádraží svezou taxíky a pick-upy. Nás dokonce u autobusu ze Sharmu čekal rovnou druhý autobus, který ty co chtěli do Asály vysadil, kde si řekli. Ubytování je tady nejčastější v malých hotýlcích a kempech, které nabízejí malé, ale vcelku útulné bungalovy. Většina hoteliérů také nabízí výlety po okolí, půjčování šnorchlovacích a potápěčských potřeb a většinou organizují i potápěčské kurzy. Teď na začátku ledna to tady upřímně moc ke koupání nebylo, protože přece jen je pouhých 18 C a k tomu dost větrno. Ale lidí je tady dost, v hotelích je všude přesto docela obsazeno, především potápěči.

Letovisko Dahab na Sinaji (Egypt)

Dahab jsme si na rozdíl od Sharmu oblíbili a strávili jsme tady pohodových pár dnů před návratem domů. Nabídka činností kromě koupání je různorodá, můžete na výlety do Sinajské pouště, třeba do Bílého a Barevného kaňonu nebo na horu Sinaj a ke klášteru Sv. Kateřiny. Oblíbené jsou různé vyjížďky na velbloudech nebo na koních. Dalším druhem výletů jsou šnorchlovací a potápěcí výpravy na různé mořské lokality v okolí. Výlet do národního parku Ras Muhammad tady pořídíte levněji než třeba v Sharmu.

Kromě odpočinku jsme si tady také skvěle pochutnávali na různých specialitách. Z široké nabídky ryb doporučujeme třeba baracudu, která byla naprosto skvělá. Posezení v malých restauracích na břehu moře bylo příjemné. Je jich tady bezpočet a před každou stojí mladíci, kteří vás budou lákat zajít právě k nim. Protože v době naší návštěvy bylo večer dost chladno a větrno, restaurace byla ohrazena skleněnými zábranami a mezi stoly personál zapálil ohně. Společně s dobrým jídlem a příjemnou muzikou tak můžete strávit příjemný „kosamuiský“ večer.

Booking.com