Tikal - mayské město ukryté v džungli
Kdo by neznal, alespoň podle názvu, někdejší mayské město Tikal? Z kvetoucí metropole zbyly dnes bohužel už jen ruiny, to ale neznamená, že zde není nic k vidění – nakonec jde o město pevně spjaté s historií celé Guatemaly. Navíc, od roku 1979 je Národní park Tikal (o rozloze 570 čtverečních kilometrů) zařazen do seznamu Světového kulturního dědictví UNESCO, což asi hovoří za vše. Jen o dva roky předtím se zde natáčely i slavné Hvězdné války.
Tikal se nachází na severu Guatemaly, v době největšího rozmachu zde žilo údajně až devadesát tisíc Mayů (pokud bychom brali v úvahu aglomeraci, jak je dnes běžné, přesáhl by tento počet sto tisíc – připomeňme, že sto tisíc obyvatel mělo například ve středověké Evropě jen několik největších velkoměst), kteří měli k dispozici opravdu velkou míru luxusu (například i parní lázně). Šlo o metropoli celého velkého státu, první osídlení se zde datuje do tzv. Předklasického období (tedy někdy zhruba na konci druhého tisíciletí před Kristem).
Zhruba ve čtvrtém století před Kristem se už v Tikalu staví první pyramidy, mezi prvním a devátým stoletím po Kristu je pak zaznamenán dlouhý výčet mayských panovníků. Dynastii založil jistý Yax Ehb´Xook. Přibližně v desátém století přichází pád Tikalu, většina obyvatelstva odchází, pravděpodobně z důvodů dlouhotrvajícího sucha. Nebo byl důvod zcela jiný? To asi nikdo nezjistí, archeologové spekulují dodnes o lecčems. Možná to místní prostě jen přestalo bavit, nebo se jim po místních cestách jen v období dlouhotrvajících dešťů jen špatně chodilo, kdož ví…
Za návštěvu stojí hlavně čtyřiačtyřicet metrů vysoký Chrám Velkého Jaguára, postavený na počest jednoho z mayských panovníků. Vystavěn byl v osmém století po Kristu, šlo vlastně o nejsvatější místo v celém městě. Mimochodem – na centrálním „náměstí“ Tikalubylo postaveno během jednoho tisíce let chrámů hned šestnáct. Pro představu – Tikal se rozkládal na zhruba šestnácti kilometrech čtverečních, bylo zde celkem více tři tisícovky různých staveb – chrámů, obytných komplexů nebo luxusních obydlí pro panovníka a šlechtu.
Další zajímavou destinací určenou pro zvídavé turisty by mohl být například Chrám dvouhlavého hada, který je vysoký hned šedesát pět metrů. Jedná se vlastně o vůbec nejvyšší mezoamerickou stavbu.
Dnešní Tikal je zahalen majestátním tropickým pralesem, při výletu sem rozhodně nezapomeňte deštník – prší zde prakticky neustále.
A pokud se sem rozhodnete cestovat, nezapomeňte, že poblíž najdete starobylé městečko Flores, které je vzdáleno cestou na jihozápad jen 64 kilometrů – nakonec se sem dá dojet i autobusem nebo využít dopravy místních cestovních agentur.
Marek Kos | 6.1.2014
Aktuální počasí v destinaci
|
20,2°C
|
Předpověď počasí |