Petronas Twin Towers - 6 let nejvyšší budovy světa

Petronas Twin Towers v Kuala Lumpur (Malajsie)
Petronas Twin Towers v Kuala Lumpur (Malajsie)

Co mají společného Empire State Building a Eiffelova věž? Ne nadarmo každoročně přitahují miliony turistů, obě totiž byly svého času nejvyššími budovami světa. A každá další, která je převýšila, se zapsala do obecného povědomí, dokud kdesi na jiném místě planety nevyrostl nový architektonický skvost, který se toužil dotknout nebe.

V roce 1998 byl v malajsijském hlavním městě dokončen futuristický komplex dvou mrakodrapů nazvaný Petronas Towers, který se na dlouhých šest let mohl pyšnit zmiňovaným titulem nejvyšší budovy vůbec – dosahují úctyhodné výšky 452 metrů. A byť jejich prvenství již převzalo několik nových staveb, zůstávají, a patrně zůstanou, symbolem Kuala Lumpuru a geniality architektonického umění, vždyť byly postaveny s cílem vytvořit z města ikonu.

Petronas Twin Towers v Kuala Lumpur (Malajsie)

Autorem projektu se stal argentinsko-americký architekt Cesar Pelli. Samotné stavbě předcházely dva roky precizních příprav a technických výpočtů, než se mohli do čerstvě hotového díla v roce 1997 nastěhovat zaměstnanci malajsijského ropného koncernu Petronas (odtud název celého mrakodrapu), který provozuje po celé Malajsii síť čerpacích stanic.

Petronas Twin Towers v Kuala Lumpur (Malajsie)

Definitivnímu dokončení dva roky nato byl přítomen i tehdejší malajsijský premiér. Impozantní Petronas Towers jsou sice především kancelářskými prostorami, ale společnost zde sídlící myslela na zájem návštěvníků a zpřístupnila budovu pro turisty. Ti tak mohou využít možnosti vystoupat až do výšky celých osmaosmdesát pater, které zhruba polovině (na úrovni 41. patra) spojuje 170 metrů dlouhý most, přístupný zdarma, ale otevíraný pouze jednou za hodinu; jeho kapacita je totiž omezena a lze si snadno představit, že o svou přítomnost na (dnes už) páté nejvyšší budově světa stojí tisíce nadšených zájemců.

Petronas Twin Towers v Kuala Lumpur (Malajsie)

Po prohlídce dech beroucích mrakodrapů mohou návštěvníci využít služeb gigantického nákupního centra Isetan, jenž je součástí celého komplexu Kuala Lumpur City Centre. Pokud se vám naskytne fantastická možnost navštívit někdy v budoucnu Malajsii, nadějnou rozvíjející se zemi, zcela jistě si nenechte ujít příležitost vystoupat do úctyhodné výšky a na okamžik shlížet na svět shora, neboť něco takového se nemusí v životě poštěstit víckrát. Vraťme se na závěr ještě ke zmiňovaným budovám, které již převýšily rekord 452 metrů patřící až do roku 2004 Petronas Tower. O celých 57 metrů výše se tyčí taiwanský věžák Thaj-Pei 101, jenž byl slavnostně otevřen právě ve zmíněném roce 2004. A před čtyřmi lety byla prolomena hranice osmi set metrů, když byla v Dubaji otevřena Burdž Chalífa, pojmenována po prezidentovi Spojených arabských emirátů, k nimž Dubaj náleží. Je zřejmě jen otázkou času, kdy se některý z dalších mrakodrapů dotkne tisícimetrové hodnoty.

Věže Petronas si můžete prohlédnout i v našem krátkém videu – Petronas Twin Towers v Kuala Lumpur.

Booking.com