Encumeada - horská turistika v nádherné přírodě

Encumeada (ostrov Madeira - Portugalsko)
Encumeada (ostrov Madeira - Portugalsko)

Náročné horské túry, ale i krásná příroda všude kolem – to vše slibuje Encumeada, jeden z nejvyšších vrcholků Madeiry (1080 metrů nadmořské výšky, nejvyšší je pak hora Pico Ruivo se 1862 metry – a není odtud zrovna daleko). Slibuje při odpovídajícím počasí skvělý výhled na jižní i severní pobřeží tohoto ostrova, najdete tu malý bar a turisté, kteří si rádi vozí ze svých výletů něco na památku, pak jistě ocení i obchod se suvenýry.

Pokud se chystáte na pěší túry a nehodláte se jen plácat u hotelových pláží, je právě Encumeada výchozím místem – právě odtud totiž vede celá řada turistických tras. Nedaleko odtud si také můžete prohlédnout vesničku Serra d´Aguá, kde byla zbudována vůbec první madeirská vodní elektrárna. Je tu tolik zeleně, že si tu určitě první osadníci ostrova připadali doslova a do písmene jako v ráji.

 TIP  Více fotografií z horské oblasti Encumeada si můžete prohlédnout ve fotogalerii.

Zkuste si třeba vyšlápnout na túru naproti kavárně Encumeada, která vede souběžně se zavlažovacím kanálem Levada. Cesta plná kapradin trvá zhruba hodinu. Tři kilometry od průsmyku Boca de Encumeada je horská chatka Pousada do Vinháticos, kde se můžete třeba i na několik dní ubytovat – pokud jste fanoušci horské či podhorské turistiky, určitě to bude nanejvýš praktické.

Vůbec nejatraktivnější turistickou trasou Madeiry vede přes horské vrcholky Achado do Teixeira a Pico Ruivo až do Encumeady, na ten zdejší výhled určitě jen tak nezapomenete – dohlédnete totiž třeba i na poloostrov Sao Lourenco. Cesta trvá zhruba šest hodin, a i když může být pro někoho náročná, určitě stojí za to! Když už budete na Madeiře, určitě ale nevynechejte návštěvu metropole Funchalu, kde je k vidění i několik pěkných sakrálních staveb. Nezapomeňte ani na skanzen Santana, kde se dozvíte leccos o historii tohoto ostrova.

Aktualizace 25.10.2020
Booking.com