Nikosie - rozdělené hlavní město Kypru

Nikosie - hlavní město (Kypr)
Nikosie - hlavní město (Kypr)

Nikosie je v současnosti hlavním městem Kypru, má zhruba tři stovky tisíc obyvatel a je rozdělena vedví – na tureckou a řeckou část, stejně jako celý ostrov. Tolik ve zkratce základní charakteristika této metropole. A co je tu zajímavého k vidění?

V první řadě zmiňme mešitu Selemiye, která je vlastně přestavěný chrám svaté Sofie, původem ze třináctého století, v severní části města. Pro Kypr je ostatně hodně typické, že původně křesťanské stavby přestavěli muslimové na mešity. Zajímavé jsou ale i hradby, jež zde vystavěli v šestnáctém století Benátčané a které jsou takřka dokonale zachované.

V jižní části Nikosie, tedy řeckém světě, můžete navštívit i nádhernou ortodoxní katedrálu Agios Yannis (tedy svatého Jana), která oplývá hlavně bohatou vnitřní výzdobou plnou biblických výjevů. Sakrálních staveb je ale v Nikosii mnohem více, kostel Faneromeni, který je upomínkou na někdejší vzpouru proti tureckým pánům v první polovině 19. století, kostel maronitů či minaret mešity Omerye.

Kdybyste se chtěli porozhlédnout po širokém okolí, stačí se podívat na věž Shacolas v ulici Ledra, která je nejvyšší budovou města. Je zde rovněž malé muzeum plné fotografií staré Nikosie a útulná kavárna.

Pokud si raději procházíte muzea, není problém. Místní Národní archeologické muzeum, Muzeum národního boje nebo třeba Muzeum ikon připomene bohatou historii celého ostrova. A až budete tou vší kulturou unaveni, můžete si odpočinout ladnou procházkou v pěší zóně Laiki Yitonia. Po posezení v kavárně se lze vydat rovnou do severní části města, které je ovládáno už po několik desetiletí tureckou menšinou. Přechod hranic zabere jen pár minut, potřebujete totiž „jen“ lístek s razítkem a na severu lze pobývat celkem po tři dny. Je to vlastně takové improvizované vízum.

Komentář autora fotografií

Nikósie byla pro mě velkým zklamáním. Špinavé město, kde jen stěží narazíte na něco zajímavého. Pokud máte na Kypru málo času a zvažujete mezi návštěvou Nikósie anebo čímkoliv jiným … zvolte to jiné místo, o nic nepřijdete:-(

Booking.com