Tunisko: výlet do země pouští, taxíků a artefaktů
Severoafrická země, oficiálně Tuniská Republika. Jeho název je odvozen od pojmenování hlavního města Tunisu. Rozloha Tuniska je asi dvakrát taková jako České Republiky, ale žije tu jen deset milionů obyvatel.
Nakupování v Tunisku
V Tunisku se při nákupech smlouvá a to i tehdy, je-li na zboží cenovka. Vždycky máte šanci cenu i několikrát srazit dolů. Nenechejte se uchlácholit a trvejte na svém. Pozor si však dejte tehdy, začnete-li smlouvat, ale zboží si nakonec nekoupíte. V Tunisku se takové chování pokládá za urážku a obchodník na vás může být velmi nepříjemný. Stejně tak si dejte pozor na slůvka, jako jsou zadarmo apod. Někteří turisté jsou už teď známí tím, že chtějí všechno zadarmo a snadno se vám může stát, že se stanete terčem posměchu. Obchodníci umějí být nepříjemně sarkastičtí, ale vy jste přijeli na dovolenou, a proto se jimi nenechte vyprovokovat. Nesmlouvejte s nimi ve stylu, že chcete zboží zadarmo, a pokud přeci jenom uslyšíte, že na vás volá obchodník „Češi všechno zadarmo!“, tak jej ignorujte, jděte dál, v nejlepším případě mu za zboží nabídněte peníze, ale to jen v případě, že o zboží opravdu stojíte.
Doprava do Tuniska
Nejčastějším dopravním prostředkem z České republiky do Tuniska je letadlo, které letí přibližně tři hodiny. Nejvyužívanější letiště v Tunisku jsou na ostrově Verba, Monastir a v hlavním městě Tunisu. Po přistání na letišti v Tunisku musíte projít pasovou kontrolou a odevzdat vyplněnou přihlašovací kartičku, kterou dostanete v letadle, nebo si ji vyzvednete na letišti. Nakonec si zajistíte svá zavazadla. Připravte se na čekání ve frontě. V příletové hale vás bude s největší pravděpodobností čekat zástupce vaší cestovní kanceláře. V ruce bude držet ceduli s logem cestovní kanceláře a navede vás do správného autobusu, který vás poté doveze až do vašeho hotelu. Cesta autobusem do hotelu bývá různě dlouhá. Záleží na vzdálenosti mezi letištěm a střediskem, do kterého máte namířeno.
Po městech i mezi nimi jezdí běžně taxíky a nebo můžete nasednout do veřejné dodávky zvané louage. Jejich řidiči vyvolávají jméno zastávky, kam vás zavezou a čas odjezdu? Přesně ve chvíli, kdy je dodávka plná.
Jak se chovat aneb chování a zvyky v Tunisku
Tunisko je muslimskou zemí, a proto je v některých případech nutné dbát na dodržování základních pravidel. Nejjednodušší je přečíst si o muslimech a jejich zvycích v odborné literatuře ještě před odjezdem do Tuniska a vyhnout se tak nepříjemným situacím. Nicméně tunisané jsou k turistům velmi tolerantní. Na oplátku je třeba dodržovat alespoň pravidlo v oblékání, především mimo turistickou oblast. Oblečení by mělo být přiměřené, střízlivé a pozor si dejte také při projevování náklonnosti na veřejnosti. Slušné oblečení je nezbytné, pokud se rozhodnete navštívit mešitu.
Náboženství? Jasně islám
Tunisko je pochopitelně muslimskou zemí, tak jako celá severní Afrika. Jedním směrem islámu je tu súfismus, jeho centrem je tu oáza Nafta. Súfismus je mystický směr, kde se snaží splynout s Alláhem pomocí hudby. Devadesát osm procent obyvatel Tuniska se hlásí k islámu, který je oficiálním státním náboženstvím, zbytek představují židé a křesťané. Více než pětadevadesát Tunisanů je ortodoxního sunnitského vyznání, v zemi žije několik malých komunit hlásících se k muslimské sektě cháridža. Což je islámská sekta, která má kořeny už v prvním století našeho letopočtu. Na základě striktních interpretací islámského učení prohlásili ostatní muslimy za bezvěrce a sami přísně trestali vše, co podle nich nebylo v souladu s islámem.
Barbora Walterová Benešová | 8.2.2015
Aktuální počasí v destinaci
|
20,2°C
|
Předpověď počasí |