Lucca zaujme dochovanými hradbami, zelení i na střeše a tradiční architekturou

Lucca (Itálie)
Lucca (Itálie)

Toskánsko, které zabírá poměrně velkou část Itálie, nabízí velice rozmanitou krajinu od vinic a olivových hájů až po výstavní města plná historie a architektonických skvostů. Lucca je jedním z toskánských měst, které má dosud dochované městské hradby a oplývá všudypřítomnou zelení, dokonce i na střeše. Patří ke středně velkým městům a nachází se v provincii s týmž názvem a je jejím centrem. Výhodná poloha kousek od moře a ještě blíže k jezeru Lago Massaciuccoli.

Město Lucca je velmi rozmanité. Budete se v něm cítit jako ve středověkém městě, nadchnout Vás zachovalé městské hradby či potkáte zeleň na každém kroku. Středověký ráz města doplňuje zejména tradiční architektura a všudypřítomné klasické cihlově barevné střechy domů. Když pohlédnete na město z věže Torre Guinigi, kde jsou vysazené stromy úplně nahoře, uvidíte kolem spoustu zeleně a záplavu cihlově zbarvených střech. Lucca taktéž nabízí spoustu typických úzkých uliček. Oplývá také mnohými historickými stavbami jako je Villa Torrigiani, Palazzo Ducale či například divadlo Teatro del Giglio. Lucca působí jako upravené město s nádechem středověku. Zaujmou také zachovalé městské hradby, u kterých rovněž je spousta zeleně včetně stromové aleje k procházkám.

Lucca je stejně jako Florencie či Pisa, starobylé město. Bylo založeno Etrusky a již ve 12. století získalo nezávislost. Nepřehlédnutelné románské hradby ze 16. století jsou až 12 metrů vysoké a jejich 4 kilometry dlouhý prstenec byl opevněním města. Dnes je to poklidné místo k procházkám. Náměstí Piazza Amfiteatro je považováno za jedno z nejhezčích náměstí celé Itálie. Je oválného tvaru, protože tu kdysi stál amfiteátr. A dnes tu najdeme spoustu typických kaváren, které vybízí k posezení u pravé italské kávy a rozhlížení se kolem. Toskánsko není jen slavná Florencie a Pisa, ale Lucca je díky svými dlážděnými uličkami s butiky velmi krásné starobylé město. Narodil se zde Giacomo Puccini, jeden z významných operních skladatelů Itálie. Dnes je po něm pojmenována ulice Viale Giaccomo Puccini nacházející se u historického jádra města. Navštivte také románskou katedrálu Cattedrale di San Martino. Katedrála je z počátku 11. století, ale interiéry jsou přestavěny v 14. až 15. století v gotickém stylu. V katedrále se určitě podívejte na Volto Santo, jednoduše zhotovené zobrazení Krista v životní velikosti. Každoročně se Volto Santo nese ulicemi v noci, kdy je osvětlena loučemi a pochodněmi a to každoročně 13. září.

Díky zeleni a typické architektuře je Lucca velmi přitažlivým cílem. A nejen díky zachovalým městským hradbám, jejichž okruh dnes je místem k procházkám a běhání, tolik oblíbenému sportu Itálie, snad hned po fotbale. Nabízí památky ze všech slohů, od románské katedrály až po renesanční hradby. V historickém centru spatříme i stavby jiných slohů, od každého něco a k tomu spoustu zeleně a to i na nejvyšší věži města, z které je úžasný panoramatický pohled na město a okolí.

Booking.com