Nákupní galerie Lafayette v Paříži

Nákupní galerie Lafayette v Paříži (Francie)
Nákupní galerie Lafayette v Paříži (Francie)

Chcete-li si v Paříži něco nakoupit, pak patrně neexistuje lepší místo než galerie Lafayette, monumentální pařížské nákupní centrum s desítkami luxusních obchodů, miliardovým ročním obratem a více než stoletou historií.

Sto padesát let nákupních center

Historické obchodní domy jsou pařížskou specialitou. Začaly vyrůstat doslova a do písmene jako houby po dešti převážně ve druhé polovině devatenáctého století, kdy se jim podařilo úspěšně zaplnit díru na trhu. Přitahovaly totiž zákazníky z rychle se rozrůstající movitější vrstvy obyvatelstva; zejména dámská část této společnosti toužila po společenském vyžití a nákupní domy představovaly ideální příležitost, jak navíc vystavit na odiv své bohatství. To se ostatně nezměnilo dodnes.

Moderní nákupní domy však na rozdíl od těch dřívějších nejsou zpravidla architektonicky nijak zajímavé. Zato v devatenáctém století si architekti dávali pořádně záležet, a tak se tehdejší občané kochali pohledem na pompézní budovy v secesním stylu ozdobené pestrými dekorativními prvky včetně monumentálních soch a velkých francouzských oken. Tak spatřila světlo světa například budova nákupního střediska Au Printemps (doslova to znamená „na jaře“) v roce 1865, největší prodejna bot v Paříži. A hned naproti přes ulici najdeme slibovanou Galerii Lafayette.

Dostane vás svou pomézností

V roce 1893 se bratranci Théofile Bader a Alfons Kahn dohodli na realizaci společného obchodního záměru a založili si malý obchod s módou poblíž nádraží Saint Lazare, na rohu ulic Rue La Fayette a Rue de la Chausée d´Antin. Neboť obchody šly dobře, nebylo nutné příliš váhat se založením dalšího podniku. V roce 1912 se tak slavnostního otevření dočkala nová nákupní galerie, pojmenovaná Lafayette. Sídlí na bulváru Haussman v secesní budově v byzantském stylu s třicetimetrovou kupolí na vrchu a vitrážovými okny, dnes má ovšem další pobočky i v jiných francouzských městech, například Nice či německém Berlíně.

Pařížská galerie má pět pater a interiér budí obdivné reakce i více než století od otevření. Impozantní křišťálové lustry, bohaté zdobené ochozy, pohyblivé výlohy navrhované předními výtvarníky… není divu, že do galerie se lidé nevrací ani tak za nákupy, jako spíše kvůli pohledu na tolik honosného přepychu. A na závěr jedna zajímavá perlička: zní to možná jako protimluv, ale galerie Lafayette si během staletí své existence vysloužila přezdívku „chrám obchodu“.

Booking.com