Ponta do Pargo - maják na konci Madeiry

Ponta do Pargo (ostrov Madeira - Portugalsko)
Ponta do Pargo (ostrov Madeira - Portugalsko)

Vesnička Ponta do Pargo se nachází na samém západě Madeiry, nedaleko oblasti Porto Moniz, v současnosti má zhruba tisíc stálých obyvatel. Název tohoto místa pochází z výrazu pro jistou rybu, které se v místním dialektu říká pargo. Kromě rybolovu, který není v posledních desetiletích zrovna na vysoké úrovni, se tu pěstují rajská jablka, vinná réva a například i nejrůznější luštěniny. Nezapomeňte si udělat procházku i kolem místních potůčků a levády z Prazeres. Místní se živí hlavně zemědělstvím, ve vesnici je k dispozici i lékárna, kaple, malý kostelík, pošta a golfové hřiště. Najdete tu i čtrnáct metrů vysoký maják, který je postaven na vysokém útesu na nejzápadnější výspě celého ostrova. Ten byl postaven na konci devatenáctého století, před 60 lety byl plně elektrifikován a dnes je ve správě portugalského námořnictva – prohlédnout si zde můžete například i malé muzeum majáků.

Ponta do Pargo (ostrov Madeira - Portugalsko)

V okolí Ponto do Pargo žijí i některé neobvyklé druhy ptactva – například linduška kanárská, pěnice brýlatá nebo třeba konopka obecná. Zdejší příroda je opravdu nádherná a stojí alespoň za malou procházku, třeba do nedalekého údolí Serra do Paul. Jedním z největších turistických lákadel v Ponto do Pargo je třeba Kostel svatého Petra (Church of Sao Pedro) ze sedmnáctého století. Za zmínku samozřejmě stojí i zdejší moderní kaple Nossa Senhora do Amparo.

Ponta do Pargo (ostrov Madeira - Portugalsko)

Pokud se sem podíváte na konci června, nenechte si ujít každoroční festival – pořádaný na počest zdejšího patrona svatého Petra. Další festival se pořádá na počest hrušek, ale jinak je tu po většinu sezony přímo božský klídek. Nicméně, cesta sem je ale trochu krkolomná a trvá nezvykle dlouho. Někdejší snaha postavit rychlostní silnici, která by západní část Madeiry spojila s Funchalem, je už bohužel passé.

Booking.com