Na Madagaskaru je strava založená na rýži
Madagaskar je ostrov ležící poblíž jihovýchodního pobřeží kontinentální Afriky a je součástí Afriky jako celku. Současně se Madagaskar nazývá (ostrovní) stát v Africe, který se rozkládá na území tohoto ostrova. Ostrov se od kontinentální Afriky oddělil v průběhu druhohor (asi před 160 miliony lety) a stále se pohybuje jihovýchodně téměř o 2 cm za rok. Je to 4. největší ostrov na světě. Nyní ho odděluje od kontinentální Afriky (konkrétně od Mosambiku) 400 km Mosambického průlivu, ale jeho flóra a fauna má s africkou jen málo společného. 600 km východně od Madagaskaru leží v Indickém oceánu ostrovy Réunion a Mauricius, severozápadním směrem od Madagaskaru se nachází ostrovní stát Komory a ostrov Mayotte, který spadá pod správu Francie.
Obyvatelstvo
Hlavní etnickou skupinou jsou zde Malgašové, mají své fatalistické přísloví: „Lepší umřít zítra, než dnes.“ Obyvatelstvo na Madagaskaru je navíc jedno z nejrychleji rostoucích populací na světě. Vesničané popíjejí kokosové mléko. Strava je založená na rýži. Rýže je typické jídlo pro Madagaskar a mnoho Malgašů ji jí jako přílohu ke každému jídlu. Velmi populární je také hovězí maso, přestože je poměrně drahé. Zebu na Madagaskaru pochází z Indie, ale svědčí o africkém kulturním vlivu na obyvatele ostrova.
Převrat v roce 2009
Ubylo turistů i humanitární pomoci a hospodářství se zmítá v obtížích. V důsledku toho posílá děti do školy méně rodičů. To způsobil v březnu 2009 pád madagarské vlády. Příkladem je město Antalaha, nedaleko něho leží vanilková pole a blízko byl i důl se safíry. Do převratu tu byla sotva vydlážděná ulice, kde občas projelo auto a proháněly se slepice. Od března 2009 tu během jednoho roku rachotit motocykly, to se začalo těžit růžové dřevo. Ochránci přírody zajásali, když v roce 2002 usedl do prezidentského křesla Marc Ravalomanana, bývalý obchodník s jogurty, a vyhlásil politiku ochraňující přírodu. Definitivně přestřihl pupeční šňůru s francouzskými koloniemi, zrušil francouzský frank a zavedl malgašský ariary. V roce 2009 ho ovšem svrhly ozbrojené síly a dosadily na jeho místo naprosto nevhodného a protiústavního kandidáta. Marc Ravalomanana nakonec uprchl do Svazijska. V den, kdy Ravalomanana podepsal rezignaci, sešlo se asi 20 tisíc lidí na stadionu v Antalaha a upekli dvanáct kusů hovězího dobytka, popíjeli pivo a vesničané se při živé hudbě náramně bavili. Platilo to asi třináct těžařských magnátů, proto les nikdo nehlídal.
Doprava
Letecká doprava funguje lehce i ve vnitrozemí, například spoj mezi Antananarivem a Antalahou, kde byla kdysi dominantní plodinou vanilka. Na letišti v Antalahu pobíhají slepice i psi a hledají zbytky jídla. Na Madagaskaru jsou jen tři železniční trasy: Antananarivo – Moramanga – Ambatondrazaka (tato linka je momentálně mimo provoz), Antananarivo – Antsirabe a Fianarantsoa – Manakara. Historie madagaskarské železniční sítě sahá až do koloniálních dob, od které se moc času údržbě nevěnovalo – poruchy jsou tak poměrně časté a uzavírky mohou trvat až několik týdnů. Jízda vlakem nepatří mezi ty nejrychlejší a nejpohodlnější, jako útěchu však získáte výhled na úžasnou okolní přírodu a budete mít šanci ochutnat malagské ovoce, které se prodává na každé zastávce. Za pár drobných ochutnáte speciality sezónní nabídky: langusty, banány, skořicová jablka, párky ze zvířete zebu, pomeranče.
Barbora Walterová Benešová | 19.7.2015
Aktuální počasí v destinaci
|
25,1°C
|
Předpověď počasí |