Hrad Aggstein nad údolím Wachau

Hrad Aggstein (Rakousko)
Hrad Aggstein (Rakousko)

Hrad Aggstein se nachází v Rakousku, konkrétně v údolí Wachau na pravém břehu Dunaje, poblíž měst Krems a Melk.  Hrad Aggsteinspatřil světlo světa ve dvanáctém století, v dnešní době se něj ale bohužel dochovaly jen ruiny. I přesto si Aggstein v dnešní době prohlédne na 55 tisíc návštěvníků ročně, což z něj dělá nejnavštěvovanější turistické lákadlo celých Dolních Rakous.

Kdysi velice majestátní hrad má za sebou opravdu bohatou historii. Několikrát byl vypálen a dobyt, ať už místními feudálními pány, hamižnými a loupeživými rytíři nebo tureckými dobyvateli a například na začátku patnáctého století byl celou jednu generaci úplně opuštěn.

Hrad Aggstein (Rakousko)

V posledním desetiletí nabyl Aggstein části ztraceného lesku, dolnorakouská zemská vláda se totiž odhodlala k nákladné rekonstrukci a hrad se stal rázem turisticky atraktivnějším. Kromě nejnutnějších oprav poškozeného zdiva byl vybudován například i takzvaný rytířský sál, který může sloužit i k různým oslavám a hostinám.

Aggstein můžete navštívit mezi 31. březnem a 20. listopadem, otevřeno je denně mezi devátou a osmnáctou hodinou. To je dost času na to, abyste poseděli v hradní taverně, prošli si obchod se suvenýry a zažili i audioprohlídku (rodinné vstupné rovných 16 eur). A pokochat se můžete i výhledem z hradeb. Uvidíte široko daleko zalesněnou krajinu, kterou půlí napříč řeka Dunaj…

Hrad Aggstein (Rakousko)

Kromě toho, že si projdete tuto romantickou zříceninu hradu, můžete shlédnout i stálou výstavu, která se dotýká slavné Pověsti o Nibelunzích. Ostatně proč ne? Nacházíme se přeci poblíž Melku, kde je originální verze této legendy uchována až do dnešních časů.

A určitě to není jediná místní legenda. Spoustu se jich váže i k samotnému Aggsteinu. Jedna z nich vypráví o růžové zahradě krutého pána Jörga Schecka, jiná zase o Hadmarovi z Kueringů a jeho železném řetěze přes Dunaj. Ten pomohl zachytávat a okrádat plující lodě, což ale rozzlobilo vévodu Fridricha, který připravil na milého Hadmara léčku. Později se nad ním však slitoval a za slib, že budou uhrazeny všechny škody způsobené loupením, mu udělil milost…

Booking.com