Hüttenberg a film Sedm let v Tibetu
Vesnička Hüttenberg se nachází nedaleko Klagenfurtu a má zhruba půldruhého tisíce stálých obyvatel. Už během předřímského období se zde těžilo kvalitní železo, samotný název Hüttenberg se v pramenech objevuje od roku 1266. Hüttenberg má od roku 1492 i svůj vlastní erb, udělený císařem Fridrichem III., který byl místním udělen za příkladnou a úspěšnou obranu kraje před útočícími maďarskými vojsky.
Na počátku 19. století zde už ve velkém těžily hned čtyři důlní společnosti, vysoké pece ale byly zavřeny v letech 1901 až 1908. Bohatší ložiska lignitu a nejrůznějších rud se totiž našla v Horním Štýrsku. V roce 1978 se těžba železa uzavřela definitivně.
Roku 1995 se jistá firma pokoušela těžbu opět oživit, to ale nebylo možné vzhledem k cestovnímu ruchu v přilehlých komunitách.
A co zajímavého se vlastně v Hüttenbergu nachází? Je zde například muzeum věnované tamnímu slavnému rodákovi Henrichu Harrerovi, rakouskému horolezci, cestovateli a spisovateli. Že jej neznáte? Harrerův osud byl předlohou pro filmové zpracování jeho knihy Sedm let v Tibetu, kde hraje v titulní roli slavný Brad Pitt. Tento snímek, který vešel do kin v roce 1997, proslavil vesničku Hüttenberg prakticky po celém světě. Mezi význačné přítele již zesnulého Heinricha Harrera patřil například současný tibetský dalajláma, kterému dělal slavný Rakušan v mládí učitele angličtiny.
Oblast kolem Hüttenbergu patří mezi nejznámější minerální lokality světa. Podle města v obci Lölling Hüttenberg je pojmenován i jeden z minerálů – Löllingite.
Pokud si dáte tu práci, že projdete i okolí této slavné vesničky, můžete navštívit třeba nedaleký poutní kostel Panny Marie. Horská kaple je stará více než 300 let a je nejstarší svého druhu v Korutanech. A nebyl by to Hüttenberg, kdybyste tu nemohli navštívit i nějaká ta muzea spojená s historií hornictví. A když už budete mít cestu kolem, proč nezavítat do nedalekého Friesachu nebo na hrad Hochosterwitz?
Marek Kos | 31.10.2015
Aktuální počasí v destinaci
|
1,7°C
|
Předpověď počasí |