ALŽÍRSKO

Poušť (Alžírsko)
Poušť (Alžírsko)

Zasněžené pohoří Atlas, kuskus nebo lahodný berberský čaj. Alžírsko je typickou muslimskou zemí, ve které se smlouvá, ekonomika je postavena na těžbě ropy a zemního plynu, mají tu i metro a domluvíte se kromě místních dialektů i celkem dobře francouzsky. Pokud jde o turistiku a památky všeho druhu, najdete tu zejména odkazy na někdejší antickou minulost. Jedenáctá nejrozlehlejší země světa (v Africe jako takové jasně první) s více než čtyřiceti miliony obyvatel, prakticky žádné vodní plochy, většinu území tvoří poušť Sahara.

Vládli tu Féničané, Římané, krátce také Vandalové a byzantští Řekové. Dnes jsou tu u moci berbeři, drsní kočovníci obývající nehostinné oblasti, zapomínat určitě nesmíme ani na francouzskou koloniální minulost, která skončila definitivně až v roce 1962. Zemi bohužel značně poškodila dlouholetá občanská válka mezi vládou a islamistickými povstalci. Pokud ale pomineme politické problémy, které se pozvolna vracejí do normálu, je na Alžírsku rozhodně co obdivovat. Co například, ptáte se?

Začněme u hlavního města Alžíru

Alžír, takřka čtyřmilionové hlavní město, se nachází na severu země a jde o historicky významný přístav. Někdejší antické Icosium, na jehož ruinách byl Alžír postaven v desátém století, bylo důležitou obchodní křižovatkou římského středomoří. Vězněn zde byl i proslulý literát Miguel de Cervantes. Někdy se Alžíru přezdívá i jako „africká Paříž“ a možná tohle tvrzení není tak daleko od pravdy…

Alžír (Alžírsko)

Za zmínku stojí zejména mohutná pevnost Tamentfoust a rozlehlá pláž Sidi Fredj. Francouzi tu zanechali velkoměsto ve stylu severní Francie, takže není divu, že typicky široké bulváry Paříž na první pohled opravdu připomenou. Třeba africký Notre-Dame, který byl vystavěn ve druhé polovině 19. století, se nachází poblíž přístavu. Menší bazilika, jež se nese v duchu byzantského stavitelského umění, vyniká bohatou výzdobou interiéru. Zapomenout nesmíme ani na mešitu Ketchaoua se dvěma minarety, dokončenou v roce 1612.

Antická minulost skoro na každém kroku

Největší lákadla Alžírska jsou poměrně daleko od sebe, pohled na ně ale rozhodně bere dech. Malá vesnička Djémila a její okolí se nachází na seznamu UNESCO, můžete si zde detailně prohlédnout ruiny někdejšího antického města Cuicul. Antiku pak připomíná i město Konstantina (dříve Cirta, název pochází od Féničanů), které bylo centrem říše Numiďanů. Šlo vlastně o město, které bylo vytesané do skály…

Ruiny antických památek (Alžírsko)

Do třetice zmiňme město Annaba, které je proslulé hlavně místní pestrou kuchyní, ale samozřejmě i zde se nachází památky na starověkou epochu. Zříceniny římské královské rezidence Hippo Regius také stojí alespoň za krátkou prohlídku. Pokud se řekne dnešní Alžírsko a antický Řím, rozhodně ještě nejsme u konce. Město Tipaza, které nabízí odkazy nejen na římskou, ale i kartaginskou minulost, bylo obrovským obchodním centrem. Dnes se nachází na seznamu UNESCO, mnoho let zde prožil i francouzský literát Albert Camus.

Procestovat si můžete i Saharu

Nejde o tak nehostinnou poušť, jak by se mohlo na první pohled zdát, je ale jasné, že většina obyvatel Alžírska žije na severu země u pobřeží. Pohoří Hoggar a Tassili nabízí pohled na jedinečné pravěké malby a rytiny, které najdete také na seznamu UNESCO. Stačí si najmout průvodce, ti se zde vyznají naprosto skvěle – a nepotřebují k tomu vlastně ani mapu, v poušti vyrostli a znají ji do detailu.

Hory (Alžírsko)

A ještě pár praktických informací – pro vstup do země je potřeba vízum, povinně se očkovat nemusíte (ačkoliv hepatitida nebo tyfus jsou velká hrozba), počítejte s mimořádně pečlivými kontrolami od bezpečnostních složek. Měnou je tu alžírský dinár, za jednu naši korunu pak při směně dostanete zhruba čtyři tyto dináry.


Chcete mít na tomto místě svůj inzerát? Staňte se sponzorem našeho článku! U tohoto článku si můžete na 1 rok zakoupit umístění vašeho vlastního odkazu - inzerátu sestávajícího se z titulku, odkazu a krátkého textu. Vložit inzerát.

Komentáře
Booking.com