Hradiště Libušín je staré slovanské hradiště nedaleko Kladna

Hradiště Libušín (Česká republika) - Photo by Martin Kunzendorfer
Hradiště Libušín (Česká republika) - Photo by Martin Kunzendorfer

O kněžně Libuši snad ví úplně každý, tato mýtická postava je znázorňována v umění už po celé dlouhé generace. Sám Kosmas dokonce zaměnil hradiště Libušín s někdejším majetkem dcery knížete Kroka a další legenda byla na světě – právě zde totiž měla Libuše věštit budoucí slávu naší metropole, která ostatně není příliš vzdálena. Jedním dechem však musíme dodat, že památky po starých Slovanech tu rozhodně jsou, takže původní pověst může mít v sobě onu pověstnou špetku reality…

Třítisícové město, na jehož okraji je vydatný pramen nejen pro archeology

Nalezišť s raně slovanskou keramikou je u nás víc než dost, hradiště Libušín je tak jen jedním z mnoha takových míst. Podle legendy ale neměl mít Vyšehrad v českých dějinách takovou roli, jako právě oblast kolem hradiště Libušín, jež je vzdálené jen pár kilometrů od Kladna. A možná na tom něco bude, protože rozloha někdejšího hradiště kolem dvanácti hektarů znamená, že svého času šlo o skutečně významnou lokalitu.

Osada na pomezí hranic Čechů a Lučanů od devátého století utěšeně roste a nabývá i strategického vojenského významu. Libušín zažil slavné okamžiky třeba v době vpádu polských vojsk za Boleslava Chrabrého na začátku jedenáctého století. Osada ale po definitivním ovládnutí českého území rodem Přemyslovců přestala plnit úlohu strategické pevnosti a její význam začal bohužel postupně upadat. Šlo to však velmi pozvolně, zdejší dvojí ves byla převedena pod ostrovský benediktinský klášter, v šestnáctém století pak malou vesničku koupil rod Martiniců ze Smečna. Území, které je osídleno už skoro čtrnáct set let, nabízí i prohlídku zajímavé církevní památky, jaké to jsou?

Původně gotický kostel svatého Jiří zažil několikero velkých přestaveb

Na první pohled gotický, ale s mnoha rekonstrukcemi v běhu staletí – přesně takový je kostel svatého Jiří. V sedmnáctém století se dočkal barokní přestavby, před více než sto padesáti lety byly do jeho interiéru instalovány i varhany. Stavba navazuje na starší svatyni starou více než tisíc let, archeologické vykopávky ostatně jasně poukazují na to, že zdejší lokalita sloužila i pohanským náboženským účelům a pravděpodobně šlo o velmi významné místo.

Známou kulturní akcí je libušínský festival historie, který se koná už sedmadvacet let. Středověký festival nabízí ukázku šermu a rekonstrukci velké bitvy, ideální prostředí pro rodiny s dětmi a zájemce o historii. Jak se hrálo ve středověku ragby? A co jezdecký turnaj? Jeden z dubnových víkendů se určitě dá prožít podobně zajímavě…

Nezapomínejme ani na další lokality v okolí. Je zde namístě zmínit hlavně památku na vesničku Lidice poblíž Kladna, kterou zničili v roce 1942 nacisté. Pro zájemce o medievální architekturu jsou tu pak dvě velké památky, ze kterých snad ani nejde spustit zrak – jsou to hrad Krakovec a hrad Křivoklát.

Booking.com