Království Lesotho - chudá země na jihu Afriky
Dříve se tato země nazývala Basutsko a dnes je oficiální název Království Lesotho. Je to malý vnitrozemský stát v Jižní Africe. Jeho jediným sousedem je Jihoafrická republika. Je členem Commonwealthu. Jméno Lesotho se dá přeložit jako „země lidí, kteří mluví jazykem Sotho“.
Lesotho je jedním z nejchudších států světa. Udržuje hospodářské styky se svým velkým vyspělým sousedem – Jihoafrickou republikou. Lesotho je důležitou zásobárnou pitné vody pro JAR, která zde vybudovala mnoho velkých přehrad. Mnoho Lesothanů nachází práci v jihoafrických dolech. K obdělávání se hodí jen malá část půdy. I přes tento nedostatek zemědělských ploch se více než polovina obyvatel země živí zemědělstvím.
Hornatá země
Lesotho je malá, ale hodně hornatá země, celá se nachází v nadmořské výšce nad 1400 metrů, která zaujme hlavně milovníky trekkingu. Jednou z největších zdejších atrakcí je cestování na ponících.
Obyvatelé Lesotha
Místní lidé pěstují hlavně kukuřici, čirok, pšenice a fazole. Chovají ovce, skot a pro mohér angorské kozy. V zemi se nachází ložiska uhlí, zlata, drahých kamenů a nevyužívaná ložiska uranové rudy. Diamanty se hledají i ve vodách Oranžské řeky.
Obyvatelé Lesotha se nazývají Basotho, v jednotném čísle Mosotho a mluví jazykem Sesotho. Je to divné, ale opravdu tomu tak je. Basotho je kmen, který do Dračích hor přivedl Moshoeshoe I. v 19. století. Úplně původními obyvateli byli Křováci, kteří zde na několika místech zanechali skalní kresby.
Sutové
Domorodí Sutové jsou držitelé tradic a kultury v konstituční monarchii. Tradiční oblečení má červeno černé barvy nebo odstíny hnědé. Jejich oblečením jsou přehozové kostkované deky.
Domorodci se zajímají odkud vlastně pocházíme. Ptají se, zda v naší zemi rostou palmy, kokosy a nebo aspoň banány. Máte moře? Začínají být překvapení, ale naše odpovědi znějí stále záporně. A co letiště? Ale jistě to máme. Místní jsou překvapeni z jakého světa to vlastně přicházíme. Na oplátku vyprávíme, co máme v čechách a oni tu nemají. Nezapůsobíme na ně. Neznají obchodní centra, aquaparky ani kosmetické salóny.
Pohled do krajiny země s přívlastkem africký Tibet vypadá velmi suše. Samá skála, plošina a prašné cesty.
Typickým oblečením Basothů je deka
Deka, nazývaná v sesothu kobu má různé vzory a barvy. Nosí se nejen kvůli velmi studeným zimám, ale i při slavnostních příležitost, které dle hesla vždy je co slavit nastávají celkem často. Muži nosí deku bokem, cena deky je pro tamější obyvatele vysoká, pohybuje se od 80 do 500 randů. Na hlavu Lesoťhanů, hlavně v létě patří klobouk mokorotlo s nápisem Lesotho, vyrobený z trávy. Stejný klobouk se nachází i na lesothské vlajce. Mokorotlo stojí okolo 80 - 120 randů.
Dalším typickým prvkem v oblečení jsou šaty seshweshwe, stejně se nazývá i pevná látka, z níž si ženy šijí šaty, sukně či pokrývky na hlavy. Seshweshwe jsou nejčastěji hnědé, modré, červené a žluté barvy, jsou jednobarevné, s jemnými vzory. Nechat si ušít takové šaty je nejen získáním pěkného, praktického a nositelného suvenýru, ale navíc je i podpořením jedné z mnoha švadlenek, které takové služby ve stáncích na ulici nabízejí. Ceny se domlouvají přímo na místě, záleží na střihu a složitosti a také na tom, zda máte svoji vlastní látku zakoupenou třeba v supermarketu. Buďte připraveni za takovou ruční práci zaplatit od 200 do 600 Kč. Basotho lidé vám nic neřeknou, pokud na sobě budete mít jako žena příliš krátké kraťasy a tílko, nebo si, jako muž, sundáte tričko úplně, ale pravděpodobně si o vás udělají svoji vlastní představu a pro vás bude těžší k nim proniknout a bavit se s nimi.
Plastová revoluce
Do Lesotha jezdí čím dál tím více turistů, které láká především krásná příroda. Nejvíce jich sem přijíždí v zimě, tedy v období sucha, a tak nehrozí záplavy a cesty jsou průjezdné. I do téhle maličkaté země dorazila plastová revoluce. Děti mají na nohou dokonce i gumáky. Sice někdy bez špičky, ale hlavně, že mají boty.
Barbora Walterová Benešová | 4.5.2018
Aktuální počasí v destinaci
|
11,4°C
|
Předpověď počasí |