Mariánské Lázně nabízí zdraví, ale také úchvatnou architekturu

Mariánské lázně (Česká republika)
Mariánské lázně (Česká republika)

Stejně jako v zahraničí, i v Čechách můžete nalézt mnoho zajímavých míst, ať už to jsou hrady a zámky, historická města nebo lázně. K nejznámějším lázním u nás patří samozřejmě Karlovy Vary, co se ale týče zajímavostí, pramenů či památek, nijak pozadu nezůstávají ani Mariánské Lázně.

Goethe zde našel, co hledal – a co vy?

Tyto lázně jsou stejně jako Karlovy známé a značně využívané již několik staletí. Mezi nejslavnější návštěvníky Mariánských lázní patří zejména německý básník J.W. Goethe. Ten tu byl hned třikrát, věřil v léčivou sílu zdejšího Křížového pramene, který si údajně nechal posílat i domů. Také zde potkal svou velkou lásku, mladičkou Ulriku von Levetzow. Historickou atmosféru ale v Mariánských Lázních můžete poznat i dnes, a to při návštěvě Římských lázní, které zde nabízejí různé procedury, dnes již včetně moderních wellness, již od roku 1896. Jak již bylo zmíněno, k vidění je zde mnohem více.

Minerální prameny Mariánských lázní a jejich léčivá moc

Nejlákavější předností lázní bývají zejména léčivé prameny, které zde můžete nalézt hned ve dvou formách, a to buď upravené prameny, které vyvěrají v různých pavilonech či kolonádách, či jako přirozené prameny uprostřed přírody. Nejvíce pramenů samozřejmě objevíte v centru lázeňského města.

Dominantní částí je pavilon již zmíněného Křížového pramene s kolonádou, kde můžete ochutnat pramen Karolinin a Rudolfův. Nedaleko lze navštívit také Lesní pramen či pavilon, kde vyvěrají prameny Ambrožův a Mariin. Většina pramenů je pojmenována po slavných osobnostech, to samozřejmě platí i pro nejstarší pramen v Mariánských Lázních, jenž nese jméno po někdejším habsburském panovníkovi Ferdinandovi I. (1503 – 1564).

Na rozdíl od Karlových Varů jsou zdejší prameny poměrně dosti studené. Jen ve městě můžete objevit okolo čtyřiceti pramenů a v blízkém okolí dokonce i celou stovku. Důležitější je však jejich minerální složení, které lze využít na velkou škálu nemocí, jako jsou kupříkladu…

  • Léčba problémů s ledvinami a močovými cestami – na tyto problémy je nejvhodnější pramen Rudolfův, obsahující značné množství vápníku.
  • Zažívací problémy –nejúčinnější prameny jsou Ferdinandův a Křížový
  • Respirační onemocnění – zde téměř typicky pramen Lesní
  • Urologické obtíže, chudokrevnost – díky vysokému obsahu hořčíku může s těmito problémy pomoci zejména pramen Ambrožův či Karolinin

Památky a jiné krásy Mariánských lázní? Těch je tu spoustu…

Velmi rozšířené jsou v Mariánských lázních zejména kostely. Uprostřed Goetheho náměstí, pojmenovaném podle slavného německého umělce, který zde kdysi přebýval, se tyčí římskokatolický kostel Nanebevzetí Panny Marie. Hlavní zajímavostí kostela jsou jeho schody, kterých je přesně třicet tři, což vlastně symbolizuje Ježíše Krista a jeho život.

Pro ruské návštěvníky lázní zde byl vybudován pravoslavný kostel sv. Vladimíra. Také Londýn zde ukázal, co umí, tamní architekt William Burges zde postavil Anglikánský kostel. K jeho vybudování přispěla zejména lady Anna Scott of Rodono – stavba měla být na počest památky jejího manžela. Dále můžete v prostředí „Mariánek“ navštívit Městské muzeum či divadlo. Na cestě mezi Mariánskými Lázněmi a Karlovými Vary pak stojí za návštěvu hrad Loket, který je znám zejména jako místo uvěznění Karla IV. Dnes je již přístupný včetně podzemí, které sloužilo jako poměrně velká věznice.

Booking.com