Jak se správně chovat mezi muslimy?

Starý arabský muž (Spojené arabské emiráty)
Starý arabský muž (Spojené arabské emiráty)

Hlavním náboženstvím v Egyptě je islám, hlásí se k němu až devadesát procent všech místních obyvatel. Drtivá většina patří k sunnitům, šíité jsou zastoupeni jen malým procentem. Místní obyvatelé jsou velmi citliví na některé projevy našeho evropského chování, které urážejí jejich náboženské cítění. A protože my jsme návštěvníci v jejich zemi, musíme tedy co nejpoctivěji přijmout jejich zvyky, dodržovat zákony a přizpůsobit se jejich stylu života. Rozdíl je pouze v tom, že pokud se pohybujete pouze po svém hotelovém komplexu a turistických oblastech, je pochopitelně vaše oblečení tolerováno. Ale pokud se vydáte mezi domorodce, jejich pravidla rozhodně dodržujte. Obecně platí, že čím dále se dostáváte na venkov, tím je kodex oblékání přísnější.

Jak se mají ženy oblékat?

Především ženy a dívky musí volit vhodné oblékání a přijmout tamější zvyky. Zahalené musí muslimky chodit už od první menstruace. I když jsou egypťané vůči nám poměrně liberální, není vhodné pokoušet jejich trpělivost. V žádném případě nepočítejte s kratičkými kalhoty, šaty bez ramínek nebo snad hlubokými výstřihy. Mohly byste se dopustit společenského faux paux. Není nutné nosit šátek přes vlasy, tím byste si mohli u domorodců jedině šplhnout. A taky bych doporučila sundat z řetízku křížek ještě před dovolenou a nechat ho doma, pokud něco takového nosíte.

Představte si situaci opačnou, co kdyby si vedle vás v metru na Pražského povstání přisedl papuánec oděný jen do špičaté čepičky, která mu přikrývá pouze samotný penis? Asi byste se divili stejně a pohoršeně.

Alkohol na veřejnosti

Nevhodné je pití alkoholu na veřejnosti, muslimové totiž tento zákaz striktně dodržují. Tak se chovají na veřejnosti, ale co se děje za domácími zdmi je samozřejmě věc druhá. Normálně pijí alkohol a kouří hašiš, ale beze svědků, protože s Alláhem si to prý vždycky nějak domluví. I z toho důvodu je prý v Egyptě tak málo dopravních nehod. Všechny hříchy se totiž dějí za domácími zdmi.

Nikdy svou ženu nedržte za ruku, ani ji nelíbejte mezi ostatními lidmi. Na veřejnosti se líbají jen muži. Žena je vždy podřízená svému muži, proto z vlastních zkušeností doporučuji, aby i v Egyptě turistky chodily raději vždy v doprovodu svého manžela či přítele. Třeba plácání po zádech a ramenou je naprosto nepřípustné. Muslimové spolu mluví vždy zpříma z očí do očí, ale neslušné je, když muž kontaktuje cizí ženu a to se nemyslí jen oční kontakt. Dalším velmi neslušným projevem chování je ukázat někomu podrážky svých bot, takže sezení po evropském způsobu nohu přes nohu je nepřípustné.

Ramadán – život po západu slunce

Ramadán je jeden z pěti pilířů islámu. Pokud se trefíte se svou návštěvou do tohoto měsíce, což je devátý a pro muslimy nejdůležitější měsíc. Jídlo, pití a kuřivo užívají zásadně až po západu slunce. Můžete se setkat i s tím, že kavárny a restaurace také otvírají až večer a doprava, památky a obchody mnohdy zavírají daleko dříve.

Host do domu

Přivítání je u nich doma vždy vřelé. Host je pro hostitele posvátný, pokud projeví zájem o cokoliv, povinností hostitele je jeho přání splnit. A protože by podle slušného chování měl vámi obdivovanou věc vám darovat, nesluší se jeho domov příliš obdivovat. Jako host vždy přineste dárek, ale pozor na alkohol, ani likérové bonbony. Dárek zásadně předejte pravou rukou, protože levá je považována za nečistou, tou se totiž utírá zadek. Nikdy se neprobírá politika, náboženství, ženy a sex, to všechno je prostě tabu. A hlavně neodmítejte nabízenou kávu ani čaj, to je velmi neslušné.

Pokud vás toto téma zjímá podívjete se i na článek "Odlišné klutury aneb jak se chovat v cizích zemích".

Booking.com