Rolník na rýžovém poli (Kambodža)
Rolník na rýžovém poli (Kambodža)

Milujete cestování, poznávání exotických destinací a vůni tajemných dálek? Láká vás objevovat stále něco nového a nepoznaného? Kambodža je přesně tou zemí, která beze zbytku naplní vaše očekávání. Království ležící na Malajsijském poloostrově zatím zůstává relativně mimo okruh turistického zájmu, což pro každého horlivého cestovatele příznivá zpráva. Ale co víc: Kambodža má skutečně co nabídnout. Pojďte tedy s námi na malou exkurzi.

Kambodža se představuje

Než kamkoliv vyrazíme, vždy je dobré předem si zjistit alespoň základní informace. Co tedy můžeme říci o Kambodži? Rozlohou zhruba odpovídá Sýrii nebo Tunisku (je přibližně dvojnásobná oproti České republice), západní pobřeží omývají vody thajského zálivu a žije zde asi třináct milionů stálých obyvatel. Kambodžské království patří ve svém regionu mezi chudší státy a to i přes to, že se může pochlubit velmi zajímavou historií, nesmírně bohatou přírodou a nespočtem památek, mezi nimiž figurují pozůstatky dávné angkorské říše (v čele s proslulým chrámem Angkor Vat).  Důvodem je patrně sousedství s turisticky „atraktivnějšími“ zeměmi jako Thajsko, Laos či Vietnam.  

Buddhističtí mniši (Kambodža)

Do Kambodži se jezdí především za poznáním, ale na své si zde přijdou i milovníci pláží a koupání ve vlnách oceánu. Nejslavnější letovisko sloužící k tomuto účelu je pobřežní město Sihanoukville, zároveň jediný významný kambodžský přístav.

Smutné dědictví nedávné minulosti

Při zmínce o Kambodži většině lidem v hlavě okamžitě naskočí odkaz na povstání rudých Khmerů, které se odehrálo v relativně nedávné minulosti (jde o událost ze 70. let dvacátého století). Tato děsivá akce kambodžských komunistů pod vedením nechvalně proslulého Pol Pota, kteří se hlásili k odkazu původní khmerské říše, stála životy bezmála dvou milionů lidí. Cílem bylo vytvořit ze země maoistické zemědělské družstvo a dosaženo toho mělo být za cenu brutálního, čtyři roky trvajícího teroru. Extrémní tyranie Pol Pota byla potlačena díky vietnamské armádě a pozůstatky Rudých khmérů přeživali další dvě desetiletí v džungli poblíž thajské hranice.. Třebaže traumatické události zůstávají zřejmě navždy zapsané v paměti současných obyvatel, dnes již lze říci, že se Kambodža postupně začíná otevírat světu, modernizuje se a láká nové návštěvníky. Je považována za relativně bezpečnou zemi.

Chrámy, kam se podíváš

Kambodža je zemí milých, pohostinných lidí, ve kterých je hluboce zakořeněno náboženské založení. I proto na každém kroku narazíte na mešní či větší buddhistické chrámy. Ten nejznámější je komplex Angkor Vat, vystavěný již ve 12. století (původně jako hinduistický). Unikátní architektura charakteristická typickými stupňovitými kupolemi a osobitým kouzlem, především díky obklopení hustou zelení a prazvláštní exotickou krásou, je symbolem celé země a jeden z důvodů, proč sem míří většina turistů. Až Kambodžu navštívíte, zcela jistě byste si právě Angkor Vat neměli nechat ujít. Úplným právem od roku 1992 patří na seznam světového kulturního dědictví UNESCO.

Chrám Angkor Wat (Kambodža)

Metropolí Kambodže je Phnom Penh, zároveň největší město v zemi. Zhruba jeden a půl milionové město leží na soutoku řek Mekong a Tonlesap a nabízí pochopitelně celou řadu zajímavých památek, nejen původních khmerských, ale rovněž připomínajících dobu francouzské koloniální nadvlády. Historie osídlení sahá dlouhá staletí do minulosti, oficiální založení se datuje do roku 1372 (což odpovídá době, kdy v našem regionu seděla na trůně Karel IV.)

Královský palác v Phnom Penhu (Kambodža)

Příroda s velkým P

Příroda je hlavní kambodžskou dominantou, a jestli sem lidé jezdí opakovaně, pak je to rozhodně kvůli ní. Disponuje úchvatnými exotickými podívanými: ať už to jsou bujné deštné pralesy, čajová a rýžová pole, dech beroucí veletok Mekong nebo jezero Tonle Sap v provincii Battanbang, které se dostalo i do našich středoevropských učebnic zeměpisu jednak díky své mimořádné velikosti, ale hlavně proto, že se jedná o pozůstatek mořského zálivu a z toho důvodu bychom v něm našli slanou vodu. Koncentrovaný zážitek z návštěvy kambodžské přírody vám poskytne návštěva některého z místních přírodních parků, například Bokor. Pokud si potrpíte na zvířata, pak by vám neměla uniknout příležitost spatřit vzácné sladkovodní delfíny iravadské, která se nabízí v nevelkém městu Kratia na pobřeží Mekongu

Terasovité pole (Kambodža)

Podnebí v Kambodži je pro Evropana zvyklého na střídání ročních období velmi nezvyklé – teploty se celý rok pohybují kolem konstantní hodnoty zhruba 30°C, v létě zde takřka neprší, zato podzimní měsíce (především říjen) bývají vlivem monzunů velmi deštivé.

Booking.com