Ostrov Murano proslul výrobou skla

Torre dell'Orologio na ostrově Murano (Itálie)
Torre dell'Orologio na ostrově Murano (Itálie)

Bižuterie, skla a zrcadla. Tím vším je už od medieválních časů proslulý ostrov (technicky jde o souostroví propojené vícero mosty, které působí zdálky spíše jako ostrov) asi půl druhého kilometru od vnitřních Benátek, jenž sluje jednoduše Murano.

Tradiční sklářské výrobky se zde vybrousily do dokonalosti, snad i proto, že místní obyvatelé nesměli cestovat po Itálii a Evropě vůbec, aby tajemství výroby nerozšířili i do dalších krajin. A to pozor, dokonce za vyzrazení hrozil Benátčanům trest nejvyšší (stejně jako propadla hrdlu celá rodina takového člověka)! Ostatně, velkovévoda dobře věděl, proč přesunul výrobu sem, od sklářských pecí hrozil často požár – a ve dřevěném městě by se šířil až nezvykle rychle…

Ruční výroba skla tu prosperuje dodnes, nechte si udělat hezký suvenýr

O suvenýr si můžete říct přímo na místě, tradiční dílny tu jsou k vidění dodnes. Ale nabízí se i zajímavé skvosty, které si odtud odnesete, aby vám dělaly parádu i doma. Benátská laguna je prošpikována více než stovkou různých ostrůvků, které budete míjet už po cestě do centra města. Na Muranu můžete navštívit i několik sakrálních památek, ale sklářství je číslem jedna. Na vaporettu, neboli také výletní lodi, se můžete podívat do širokého okolí, z centra Benátek na Murano to budete mít zhruba půlhodinku cesty. Celková rozloha souostroví je něco přes kilometr čtvereční, žije tu přes pět tisíc stálých obyvatel.

Když už ale zavítáte do regionu Veneto, byla by škoda vynechat i další kouty Itálie. Když zůstaneme ještě krátce v samotných Benátkách, tak se určitě nabízí ostrov Burano. Proslulý je hlavně tím, že každý domek je omítnutý jinou barvou a najdete tu doslova smečky koček. Nebojte, jsou kamarádské!

Booking.com