Hrad Landštejn je pýchou České Kanady

Hrad Landštejn (Česká republika)
Hrad Landštejn (Česká republika)

Obrovská zřícenina, která nemá v jihočeském regionu obdoby. Hrad Landštejn se počal stavět už na začátku třináctého věku a nese v sobě něco z románského, gotického i renesančního slohu. Najdeme jej na cestě mezi českými a rakouskými zeměmi, a to přesně uprostřed, byť to bylo v průběhu dějin snad úplně každou generaci trochu jinak a po roce 1179 patřila oblast dokonce také na nějaký čas pod rakouskou správu…

Landštejn je otevřen prakticky celoročně, hrad je uzavřen od ledna do března

Každoročně sem zavítá několik desítek tisíc lidí, je ale pravda, že nejen jihočeské hrady patří mezi navštěvovanější. Například roku 2015 sem přijelo na 35 tisíc návštěvníků. Třeba zámek Červená Lhota přivítá každoročně v průměru až dvojnásobek lidí. Od 1. ledna do 28. března je hrad Landštejn veřejnosti uzavřen, v průběhu letních prázdnin je pak ale otevřeno každý den mezi devátou ráno a půl pátou odpoledne. Vstupné pak činí 70 korun pro dospělé, studenti zaplatí o dvacetikorunu méně a děti do šesti let mohou na hrad zcela zdarma, samozřejmě se tím rozumí v doprovodu rodičů.

V rámci prohlídky se podíváte třeba na hranolovou věž, které se také říká Velká – vystoupáte na ni po romantickém schodišti z masivního dřeva. Z terasy budete mít zajímavý výhled a při dobré viditelnosti uvidíte dokonce až na některé z hřebenů Alp. Zřícenina sice od konce druhé světové války chátrala, ale již v roce 1972 se začalo s velkou rekonstrukci a návštěvníkům byl hrad zpřístupněn záhy po změně politického režimu v tehdejším Československu.

Průvodce na Landštejně nečekejte, najdete jen rozsáhlé informativní texty v expozici

Landštejn je standardně bez průvodce, projdete si jej doslova křížem krážem asi za slabou hodinku. Pokud se chcete dozvědět více o jeho pohnuté historii, jsou zde k dispozici ve velké věži a expozici velké textové tabule. Původní snahou přemyslovských panovníků bylo střežit zemské hranice, i proto vyrostl hrad Zvíkov nebo například také Landštejn. Strážní hrad získal později rod Vítkovců, zdejší panstvo bylo věrným služebníkem i lucemburských králů. V osmnáctém století pak do velké věže praštil blesk a požár zdevastoval většinu hradu, ten pak byl brzy nato opuštěn a stal se romantickou zříceninou, určenou spíše pro dobrodruhy. Jeho posledním majitelem byl de iure rakouský hrabě Sternbach, jemuž byl po válce na základě vyvlastňovacích dekretů odebrán československým státem.

Když už zrovna zavítáte do tohoto malebného regionu, vězte, že jih Čech není jen o Landštejnu. Navštivte také Jindřichův Hradec s jeho zámeckým areálem nebo Slavonice, které zaujmou třeba i stylovým podzemím.

Booking.com