Muzeum Fort Bliss v texaském El Pasu
Při cestě do Spojených států lze vidět mnoho připomínek nedlouhé historie, jejichž návštěva už není při jejich masové popularitě tak záživná. Naštěstí ale existují mnohá další zajímavá místa, která za návštěvu stojí a o která se nebudete dělit s tisícovkami dalších turistů naráz. Pokud vás nohy, nebo v případě USA spíš automobil, zanesou do státu Texas, jednou z možností je muzeum Fort Bliss v El Pasu.
Americká armáda si na své bohaté historii hodně zakládá
Jak už napovídá sám název (znalci jazyka již jistě odhalili význam slovíčka "Fort", pro neznalce – znamená jednoduše "pevnost"), jedná se o základnu americké armády, a to ne ledajakou. V běžném režimu bývají základny bedlivě střeženy, někdy i utajovány. Na tuto se ale můžete podívat v rámci místního vojenského muzea, které mapuje techniku americké US Army v průběhu dějin.
Základna byla založena už v roce 1849, kdy sloužila především ve válce s Mexikem jako sídlo konfederační armády. Hlavním objektem celého areálu je moderní základna Fort Bliss, na kterou se samozřejmě podívat zblízka nemůžete. Mrzet vás to ale určitě nemusí, protože areál muzea je neméně zajímavý.
Vypadá jako stará vojenská základna, což ještě umocňuje zážitek
Fort Bliss byla původně základna jezdecké kavalérie, která zajišťovala hranice s Mexikem. Samozřejmě s nástupem moderní techniky byly koně postupně nahrazeny stroji a dnes je to základna 1. Obrněné divize, jednoduše tankistů. Expozice v budově muzea vás provede historií od začátků jezdecké kavalérie, přes druhou světovou válku až po současnost. V muzeu mají službu aktivní vojáci, takže když se s nimi zapovídáte, dozvíte se řadu zajímavých historek ze současné armády. Například jaká to byla logistická fuška přestěhovat celou obrněnou divizi do Perského zálivu.
V muzeu Fort Bliss si můžete zblízka prohlédnout řadu nejrůznějších exponátů, zahrnujících mimo tanků třeba i zdařilou repliku nacistické rakety V-2, která svého času za dob druhé světové války děsila svým doletem a ničivou silou celou Evropu.
K vidění jsou i netradiční exponáty, jako je velitelské vozidlo generála Johna Pershinga – největšího generála v historii americké armády. Pershing jako jediný dosáhl hodnosti "generál armád", což už se poté nikomu nepovedlo. Obdivovatelé moderní techniky se mohou pokochat třeba raketovým systémem Patriot, který v dnešní době děsí všechny nepřátele USA.
Američané jako národ si svojí armády velmi váží a většina jich k zeleným uniformám chová náležitou úctu. Patriotismus je znát na každém rohu a velkou výhodou z toho plynoucí je, že vstup do muzea je zcela zdarma pro všechny věkové kategorie. Budete potřebovat pouze cestovní pas a na vrátnici vyplníte příslušný formulář. Na základnu jste na základě dokumentu samostatně vpuštěni a můžete se tu volně projíždět. Je tu k dispozici například banka, podniky rychlého občerstvení a samozřejmě ubikace, tak jak je znáte z filmů.
Okolí Texasu má spoustu lákadel, ale Ciudad Juárez se raději vyhněte
Muzeum Fort Bliss najdete ve městě El Paso ve státě Texas, které se nachází přímo na hranici s Mexikem. Leží přímo na řece Rio Grande, která tvoří přirozenou státní hranici mezi oběma státy. Město má něco přes 600 tisíc obyvatel a nachází se v nadmořské výšce 1140 metrů.
Na druhé straně řeky už leží město Ciudad Juárez, které je jednak mnohem početnější (1,3 milionu obyvatel), ale rozhodně se zde při návštěvě držte na pozoru. Ne nadarmo je Juárez považován za jedno z nejnebezpečnějších měst světa, ve kterém místo oficiálních vládních autorit vládnou spíše drogové kartely. Situace se v posledních letech výrazně zlepšila a během dne je již město poměrně bezpečné, ale noční výlety zde mohou být riskantní.
Jaroslav Hruška | 11.10.2022
Aktuální počasí v destinaci
|
16,6°C
|
Předpověď počasí |