Cesta do Chorvatska autem – Tipy a rady na cestu

Na dovolenou do Chorvatska autem
Na dovolenou do Chorvatska autem

Chorvatsko stále zůstává nejpopulárnější zahraniční destinací, kam se Češi v létě vydávají na dovolenou za sluníčkem a překrásným mořem. Chorvatsko není tak daleko a cesta autem je určitě nejpohodlnější a za pár hodin jste na místě. Cestou ale projíždíte i jinými státy – na co si dát pozor a kudy se vydat?

Nejčastější cesta přes Rakousko

Nejčastěji využívaná trasa je Česká republika – Rakousko – Slovinsko – Chorvatsko. Po dálnicích jste na místě za chvíli a pojede se vám příjemně. Pokud vyjíždíte ze vzdálenějšího koutu České republiky, budete potřebovat i dálniční známku v ČR. Co se týče Rakouska, tam dálniční známku musíte mít také. Rakouská dálniční známka se u nás dá koupit na benzínových pumpách nebo například ve směnárnách – nikdy na ni nezapomeňte, v Rakousku je to hodně hlídané a zbytečně byste platili pokutu. Známku si můžete koupit desetidenní, na dva měsíce nebo na rok.

Ve Slovinsku máte dvě možnosti

Cesta přes Rakousko uběhne rychle a ve Slovinsku nastává dilema. Buď můžete zaplatit další dálniční známku – připravte se na to, že vás vyjde něco okolo 900 Kč anebo můžete zvolit cestu, která není po dálnici, ale počítat musíte s tím, že si cestu pěkně prodloužíte – a možná také skončíte v pěkné koloně. S cílem ušetřit se vydává hodně turistů tou delší cestou, a tak se během prázdnin a v největší špičce tvoří dlouhé kolony. Sázka na dálnici vám sice nezaručí, že se do žádné kolony nedostanete, ale cesta je i tak kratší a podstatně rychlejší.

Pozor na Chorvatskou hranici

Cesta do Chorvatska se vám může ještě trošku zkomplikovat na hranicích Slovinsko – Chorvatsko. Chorvati totiž stále nepatří do Schengenského prostoru, a tak je možné, že na hranici vás čeká i důkladná kontrola. Také pozor na to, že jen asi polovinu přechodů mohou překročit čeští turisté.

Protože pro překročení chorvatské hranice je třeba zvolit jen mezinárodní hraniční přechod. Některé hraniční místa jsou, totiž určeny jen pro přechod místních obyvatel se zvláštní propustkou, takže turista ani s platným pasem nebude do země vpuštěn. Pomoci vám s výběrem správného hraničního přechodu může dobrá GPS navigace.

Když víte, na co si dávat pozor, bude vaše cesta k moři bez problémů – a dovolenou vám nic nezkazí.

Booking.com