Odolné telefony: co vydrží a jaký vybrat?

Odolné telefony: co vydrží a jaký vybrat?
Odolné telefony: co vydrží a jaký vybrat?

Éra mobilní telefonů zažívá neuvěřitelný boom. Za posledních několik roků jsme se dočkali učiněného technického obrození. Chytré telefony nás baví, informují, vzdělávají a provází na cestách. Pro milovníky výletů a náročných tripů častokrát představují doslova jediný kontakt s vnějším světem.

Konkrétně máme na mysli outdoorové telefony, které toho umí skutečnost dost. Kompasem nás ochotně směřují správnou cestou, prostřednictvím GPS zase prozrazují přesnou polohu. Každý výšlap má svá skrytá úskalí. Zapálení dobrodruzi moc dobře vědí, jak může být počasí nevyzpytatelné. Ovšem pozor, tam kde obyčejné telefony vypoví službu jsou odolné mobily jako doma.

Právě těm věnovali velkou pozornost redaktoři recenzního portálu Testado.cz, na kterém sepsali článek o nejlepších odolných telefonech. Kromě několika tipů na skvělé modely stojí za pozornost kategorie jak vybrat odolný telefon, jíž se budou věnovat i následující řádky.

Jak vybrat odolný telefon

Vůbec nejdůležitější je zodpovědět si otázku, jak nároční cestovatelé vlastně jste. Pokud je vaše náruživost skutečně velká, pak právě vám doporučujeme investici do extrémně odolných telefonů. Zatímco mobily se zvýšenou odolností se dobře vypořádají s vlhkem a prachem, těm vyspělejším nedělají problém pády, vibrace nebo velké výkyvy teplot. Tyhle smartphony mají kromě vyšší odolnosti IP68 také certifikát MIL-STD 810G, který garantuje armáda Spojených států amerických.

Je přitom zajímavé, že i takto odolné telefony neváží o nic víc než jejich běžná konkurence. Zkrátka již dávno neplatí, že outdoorový telefon musí být automaticky ošklivý, těžký a s minimem funkcí. Situace je zcela opačná: odolný mobil od běžných typů na první pohled ani nerozeznáte. Dnešní obrněnci vypadají skvěle, jsou výkonní, pěkně fotografují a celkově svému uživateli nabízí slušné technické zázemí. Řeč je o nejnovějším operačním systému Android 9 Pie, umělé inteligenci (AI) nebo velkém interním uložišti.

Nejdůležitější vlastnosti

Kromě konstrukce se je dobré zaměřit i na výbavu. Velkou pozornost věnujte zejména displeji. Na něm se totiž veškeré dění odehrává, a tak není na škodu mít obrazovku dostatečně velkou a kvalitní. Ovšem pozor – více palců logicky znamená větší rozměry. Před koupí nového telefonu nezapomeňte ani na dostatečně velkou kapacitu baterie, která dokáže přístroj udržet v chodu alespoň dva dny. Neméně důležitý je také procesor a množství operačních pamětí. Stačí se držet zásady „čím více, tím lépe“. Jestliže ale nehrajete hry, s konfigurací to není nutné zase přehánět.

Samostatnou kapitolu představují fotoaparáty. Většina odolných telefonů sice nepatří mezi fotomobily, nicméně ty dražší dokáží pořídit moc pěkné snímky. Nenechte se ovšem zlákat množstvím megapixelů. Spíše se dívejte na počet objektivů. Čím více jich bude váš telefon mít, tím si dokážete s fotografiemi více pohrát. Není problém tvořit rozmazané pozadí, širokoúhlé záběry nebo přiblížit (zoomovat) dalekou horu nebo skaliska.

Booking.com