Millstatt je typické korutanské městečko

Millstatt (Korutany – Rakousko)
Millstatt (Korutany – Rakousko)

Tři a půl tisíce obyvatel, strategická poloha uprostřed Korutan, blízkost panenské přírody i nádherných jezer, jichž je v této rakouské spolkové zemi dohromady na tisíc. Historie této obce v mnohém souvisela s opatstvím Millstatt, které od konce jedenáctého věku až do zrušení v roce 1773 vlastnilo řadu panství a formovalo vývoj celého regionu. V poslední třetině devatenáctého století se Millstatt transformoval na klasické turistické středisko, které živí široké okolí. A propos, jsou tu i lázně…

Na severu stejnojmenného jezera je opravdu krásně

Od roku 2012 se jméno města zkrátilo pouze na Millstatt, dříve se tu říkalo Millstatt am See. Možná by to byl přesnější výraz, protože město se rozprostírá na severní břehu jezera Millstatt, na jihozápadním pohoží Nock, které patří k Julským Alpám. Ze zajímavých objektů ve městě zmiňme třeba malý hrádek Heroldeck, který vyrostl na začátku minulého století pro továrníka Friedricha Musila a nese v sobě prvky neoromantiky a romantického historismu.

Významná je i budova zdejší radnice, postavená ve druhé polovině šestnáctého věku, ale i Villa Luisenhof, která spatřila světlo světa v závěru devatenáctého století a patřila finančnímu radovi Adolfu Schwarzovi. V malebném městečku najdete i několikero muzeí, jedno z nich je kupříkladu věnováno životu v uplynulých staletích. Nechybí ani řada uměleckých galerií, zasvěcených nejen modernímu umění. Chcete ještě po tom všem tip, kam na oběd po procházce zajímavými místy? Je to třeba Café-Restaurant L ONDA, na břehu jezera v bezprostřední blízkosti marketu BILLA.

 TIP  Pokud si chcete prohlédnout Millstatt podrobněji, podívejte se na další článek "Fotogalerie z korutanského Millstattu".

Obdivovat tu můžete i řadu přírodních krás…

Velkým lákadlem je i alej ozdobená lípami, co pamatují několik uplynulých staletí. Od roku 1977 jsou pod státní ochranou, dozvíte se něco málo třeba i o legendě týkající se „tisícileté lípy“. A co samotné Millstatter See? 13 kilometrů čtverečních, maximální hloubka až 141 metrů, zkrátka ledovcové jezero první kategorie, jakých v Evropě moc nenajdeme – a i v Korutanech je po zásluze dominantou.

V létě je tu skutečně teplá voda, skoro jako u moře – běžně dosahuje hranice sedmadvaceti stupňů Celsia. Jezero dodává pro kraj pitnou vodu, když nahlédnete do místního rybářského muzea v Seebodenu, tak se dozvíte, že zde žijí candáti, štiky, siveni nebo okouni, nakonec podobně jako třeba u nás. Okolní hory jsou regulérní dvoutisícovky, takže je jezero zcela chráněno proti studeným větrům, což samozřejmě přímo ovlivňuje teplotu vody. Dalším zajímavým místem je třeba Faaker See, jistě, Rakousko a speciálně Korutany jsou jezerům přímo zaslíbené. Nezapomeňme na malé městečko Spittal an der Drau, které je pověstnou třešničkou na velkém korutanském dortu.

Booking.com