Spittal an der Drau je výspou západu Korutan, co tu na nás čeká?

Hrad Porcia ve Spittal an der Drau (Korutany - Rakousko)
Hrad Porcia ve Spittal an der Drau (Korutany - Rakousko)

Asi šestnáct tisíc obyvatel. Tolik lidí má Spittal an der Drau, město, které leží v západní části Korutan, vlastně jen nedaleko hranic s Itálií nebo Slovinskem. Přímo na jižních svazích Julských Alp, po údolí řeky Drávy. Lanovka vás sveze tam, kde budete mít krásný výhled. A co dalšího se nám nabízí, když se řekne Spittal?

Poprvé je v kronikách zmiňován v závěru dvanáctého věku

Spittal an der Drau je prvně zapsán v análech v roce 1191, o padesát let později získal trhová práva. V patnáctém století tudy protáhla turecká vojska, některé lokality si podmanil také uherský panovník Matyáš Korvín. Dva velké požáry a rolnická revolta, to vše znamenalo pokles ekonomiky a celkově životní úrovně v širokém okolí. Spittal se dočkal přiznání plných městských práv v roce 1930, když předtím kvetl i díky nově vystavěné železnici.

Východně od města se v údolí podél řeky Drávy nachází vesnice Molzbichl, kde byl původně první korutanský klášter, založený na sklonku osmého věku vévodou Tassilem III., opuštěn byl o dvě století později. Dnes je tu malé muzeum, kde uvidíte to, co z karolinské éry ještě zbylo. Severovýchodně od této vísky je zámek Rothenturn, v jedenáctém století přezdívaný spíše (Roter Turm, tedy Rudá věž). Dnešní palác pochází ze sedmnáctého století a je dnes zařízen jako stylový hotel. Co dalšího nabízí tento region?

TIP Podívejte se na fotogalerii městečka Spittal an der Drau.

Tak například, narodil se tu olympijský vítěz Thomas Morgenstern

O slavné rodáky nemá malé městečko nouzi, vždyť v roce 1986 se zde narodil trojnásobný olympijský vítěz ve skoku na lyžích Thomas Morgenstern. Mezi další proslulé tváře můžeme zařadit třeba malíře Hanse Gassera, letecké eso Waltera Zellota nebo olympioniky Eberharda Steinböcka a Joachima Wendta.

Jednou z nejkrásnějších renesančních budov v celém Rakousku je hrad Porcia, který připomíná na první pohled klasické italské paláce. Dnes hostí tento objekt se slavnou minulostí třeba festival komedií a slouží také jako muzeum místní historie. Někdejší hraběcí sídlo jistě stojí za prohlídku, osvěžit se pak můžete v blízkém parku. Nicméně, region nabízí ještě o něco více, zavítejte třeba do Millstattu nebo Techendorfu!

Booking.com