Frymburk na Lipenské přehradě

Frymburk (Česká republika)
Frymburk (Česká republika)

Leží jen nedaleko Českého Krumlova a zažijete zde pravou jihočeskou rekreaci. I tak by se ve zkratce dal popsat městys Frymburk, který už má za sebou přes osm století historie a patřil dlouho i do držav rožmberských velmožů. Šumavské podhůří znamená i blízkost Lipna, což je jistě velkým lákadlem. Ráj pro rybáře, sportovce nebo milovníky velkých vodních ploch, najdete zde i pár pláží a během zimních měsíců se dá využít skipark – nabízející nejen dvojici sjezdovek, ale také rozsáhlé tratě pro vášnivé běžkaře.

Křížová cesta a na jejím konci vyhlídka…

Když se řekne Frymburk, opravdovým znalcům historie se jistě vybaví i několikero sakrálních památek. Kostel svatého Bartoloměje zdobí novogotická věž, kopec Marta zase na sobě nese kapli Panny Marie Bolestné, k níž se dostanete přes kdysi velmi frekventovanou křížovou cestu. Ta je v zimě oblíbeným terčem pro milovníky zimních sportů, v provozu je totiž velká sjezdovka. V létě lze využít cyklostezky a procházky malebnou přírodou jsou také prvotřídní alternativou pro aktivně laděný odpočinek od práce a každodenního shonu. A v zimě si můžete i zabruslit a dojet si takto třeba až do Lipna nad Vltavou.

Kde se ve Frymburku ubytovat?

Pokud zadáte do vyhledávače frázi ubytování Frymburk, najdete rodinný hotel Maxant, který vám bude dobrým zázemím při letní i zimní dovolené. Hotel Maxant má některé pokoje s balkonem, odkud si užijete výhled na malebné náměstí. Pokoje jsou vybaveny malou ledničkou, setem k přípravě kávy nebo čaje, TV se satelitem i trezorem. K dispozici Vám budou i pohodlné župany a ručníky do wellness. Vybrat si můžete z několika druhů pokojů, od rodinných apartmánů po bezbariérové pokoje.

Hotel Maxant Frymburk je situován přímo na náměstí tohoto malebného městysu, což je tady opravdovou výhodou – k přehradě Lipno, na cyklostezku nebo za lyžováním to budete mít skutečně jen kousek. Když zrovna počasí nebude přát procházkám a výletům, nevadí! Wellness přímo v hotelu Maxant vás může hýčkat i během zimních plískanic, bylinné koupele nebo solárium, finská sauna, špičková manikúra a spoustu dalších možností, jak se rozmazlovat, čeká jen a jen na vás…

Osada Svatý Tomáš aneb nádherný klid pro všechny

Asi dvě desítky stálých obyvatel a nadmořská výška prakticky rovná tisícovce metrů – právě taková je horská vesnička Svatý Tomáš, kterou najdeme nedaleko Lipenské přehrady. Dříve zde sídlila armáda, ale dnes už se sem můžete vypravit bez problémů, obdivovat třeba poutní kostel Božího těla z poloviny čtrnáctého století nebo i zámeček ze začátku osmnáctého věku. Pokud vám jde i o skutečně perfektní vyhlídku, nevynechejte procházku na hrad Vítkův kámen (někdy se také uvádí Vítkův hrádek), která je ještě o kousek výše nad Svatým Tomášem. Jde o zříceninu, která určitě učaruje všem romanticky založeným duším.

Náměstí je památkou na období velkého rozkvětu

Ve Frymburku žilo v jeden čas až pět tisíc lidí, za starého mocnářství vyváželi zdejší podnikatelé zboží až k Terstu, a i přes požár v polovině devatenáctého století se zachovalo ze starého města poměrně dost. Dnes můžeme obdivovat třeba kamennou kašnu, kde nechybí pětilistá rožmberská růže jako symbol pro celý širý kraj, ale také mariánský sloup nebo pranýř, tedy dvě místa, která nemohla v raném novověku chybět snad v žádném větším sídle. U kostela je také stará škola, dle dobových údajů byla v provozu už v patnáctém století.

Kam se ještě vypravit, když se řekne Frymburk a okolí? Tak například lipenský ostrov Tajvan, ale také pláž Windy Point na Lipně, která má tři tisíce metrů čtverečních a patří k největším tuzemským písečným plážím. Na své si přijdou děti i dospělí, takže odpočinkový pobyt ve tříhvězdičkovém wellness hotelu má skutečně něco do sebe!

Booking.com